Свет

Анкета: Паѓа поддршката за Бајден меѓу неговите сопартијци

Пад е регистриран на поддршката за американскиот претседател Џо Бајден од април досега, главно од сопартијци – членови на Демократската партија, додека неговата администрација се бори со Конгресот да ги исполни предизборните ветувања, а повеќе […]

Власт

Заев: Со прогласувањето на дел од Шар Планина за заштитено подрачје во категорија II, нашата држава го добива четвртиот национален парк

Со прогласувањето на дел од Шар Планина за заштитено подрачје во категорија II, односно за национален парк, нашата држава го добива четвртиот национален парк и прв од прогласувањето на независноста, со што вкупната површина на […]

Вести

Рекорден број новоинфицирани со Ковид-19 во Британија од крајот на јануари

Во Велика Британија евидентирани се 26.068 нови случаи на заразени со Ковид-19 што е највисок број од 29 јануари, како и 14 смртни случаи. Повеќе од еден месец, бројот на пациенти се зголемува, но нема […]

Власт

Средба на заменик министерот на МИОА Бајдевски со естонската амбасадорка Карелсон

Можноста за унапредување на соработката е една од темите на кои на денешната работна средба разговарале заменик министерот за информатичко општество и администрација Александар Бајдевски и амбасадорката на Република Естонија, Кристи Карелсон. Од МИОА информираат […]

Политика

Собранието изгласа повеќе закони

Собранието на Република Северна Македонија попладнево продложи со работата по точки од 43., 39. и од 45. седница. Беше донесен Законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк, верификуван мандатот на новата […]

Опозиција

Мицкоски во Брисел се сретна со комесарот за проширување на ЕУ, Вархеј

Европските перспективи, како и актуелните случувања во земјава беа тема на денешната средба во Брисел на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, потпретседателот на партијата Александар Николоски и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски со комесарот […]

Спорт

Евертон потпиша тригодишен договор со Бенитез

Поранешниот тренер на Ливерпул, Челзи и Њукасл, 63-годишниот Рафа Бенитез, се врати во англиската Премиер лига и од идната сезона ќе седи на клупата на Евертон. Премиерлигашот од Ливерпул соопшти попладнево дека потпишал тригодишен договор со шпанскиот […]

Балкан

Во Бугарија го воведуваат еврото од 2024 година

Во Бугарија е усвоен нацрт-национален план за воведување на еврото од 1 јануари 2024 година, соопштија денеска Бугарската национална банка и Министерството за финансии на Бугарија. Воведувањето на еврото е планирано без преоден рок, а […]

Бизнис и економија

Што треба да знаеме за методот балирање на отпадот

Балирањето на отпадот е еколошки процес. Механичка обработка на отпадот, што вклучува селектирање, компресирање и пакување во пластични филм ленти, наречени бали. Спакуваниот отпад може да стои со години, и не постои опасност од какво […]

Балкан

Румен Радев: Софија очекува неповратни резултати од Скопје во градењето добрососедски односи

Претседателот на Бугарија Румен Радев се сретна со претставници на Центарот за култура „Иван Михаилов“ од Битола, јави дописникот на МИА од Софија. Тој изјави дека „македонските Бугари во Република Северна Македонија очекуваат поактивна културна, […]