Опозиција

Фијаско на Шилегов во Гази Баба, се фалеше со демагогија пред 10 луѓе, најдоброто за нашиот град е Шилегов да си оди

Фијаско на градоначалникот Петре Шилегов во Гази Баба. Се фалеше со празна демагогија пред едвај 10 луѓе, додека Општината Гази Баба тоне во долгови и неработа. Шилегов бил избркан од граѓаните, а еве ја причината: […]

Став

Бранимир Јовановиќ: Ок, не сте исти. Само изговориве малце ви се слични

“Нема потреба од паника, поголемиот дел од дрвјата беа стари и при најмала бура скршени паѓаа по коловозот. Младите дрвја не ги сечеме. Исечени се јавори, а на нивно место ќе се засадат нови садници, […]

Власт

Битиќи: Првпат по 20 години имаме ребаланс во кој се зголемени капиталните инвестиции

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи вечерва во емисијата „Вин-вин“ на телевизија Телма изјави дека првпат по 20 години имаме ребаланс на Буџетот во кој се зголемени капиталните […]

Власт

Царовска: Новата концепција ќе ја олесни работата на наставниците

Новата концепција за образование ќе ја олесни работата на наставниците, бидејќи со него даваме автономија и можност самите да одлучуваат кои се алатки ќе ги користат при наставата, рече министерката за образование и наука Мила […]

Власт

Филипче: Епидемиолошката слика во земјава е добра и нема простор за загриженост

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5 рече дека епидемиолошката слика во земјава е добра и нема простор за загрижување кај граѓаните и воедно дека нема […]

EURO 2020

Благослов од Папата Франциск пред стартот на ЕУРО2020

Претседателот на УЕФА Александар Чеферин и други високи фудбалски гости денеска на аудиенција во Апостолската палата во Ватикан добија благослов пред почетокот на ЕУРО2020 од поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск. Европското првенство кое лани […]

Свет

Бајден: САД и Велика Британија ги потврдија „специјалните односи“ со ревитализираната Атлантска повелба

Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон и претседателот на САД Џо Бајден денеска се обврзаа дека ќе ги бранат „трајните вредности“ на нивните земји од старите и новите предизвици, во далекусежниот документ, потврден пред Самит […]

Власт

Повеќе од деценија сме во чекалната на ЕУ, но процесите дефинитивно созреваат, вели Филипче

Министерот за здравство и потпретседател на СДСМ Венко Филипче во вечерашното гостување на телевизија Канал 5, осврнувајќи се на најавената средба во Париз на премиерот Зоран Заев со францускиот претседател Емануел Макрон, рече дека тоа […]

Опозиција

Филипче контрадикторен, од една страна вели нема луѓе на протестите на опозицијата, од друга има многу луѓе и лошо е тоа затоа што има корона

Мандатот на Филипче на кој му се гледа крајот помина во монолози и телевизиски гостувања без никаква дебата. Од реформи ни „р“, ама затоа од провизии виде многу. Полни џебови во секоја прилика. Е сега, […]

Македонија

Валериј Зуб се сретна со парламентарна делегација

Една од важните области на билатералната украинско-македонска соработка е меѓупарламентарната соработка, додека водечката улога во овој процес ја играат парламентарните „групи за пријателство“. Денес, во работна посета на Скопје престојуваа членовите на парламентарната група на […]