Македонија

Одбележување 35 години од изучувањето на македонскиот јазик, литература и култура на Истанбулскиот универзитет

– Во организација на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК) денеска преку платформата Зум ќе се одржи свечено одбележување  35 години од изучување на […]

Свет

Почнува самитот на Г-7

– Во Велика Британија денеска почнува самитот на групата седум најразвиени земји (Г-7). На самитот ќе присуствува и американскиот претседател Џозеф Бајден, кој е во посета на Велика Британија. Самитот на Г-7 ќе трае до 13 […]

ЕВН Соопштенија

Без електрична енергија повеќе делови од Кисела Вода, Центар и Карпош

– Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија денеска ќе бидат неколку улици во општините Кисела Вода, Центар и Карпош во Скопје, соопштија од ЕВН. Од 08:00 до 14:00 часот, без струја […]

Информации

Без вода дел од скопската улица „Христо Татарчев”

– Поради дефект на приклучна цевка ф-80 милиметри на улица „Христо Татарчев“ 10, денеска прекин во водоснабдувањето ќе имаат корисниците на дел од истата улица од броевите 1 до 50, соопшти ЈП „Водовод и Канализација“ […]

Политика

Втор ден од конференцијата „Вештачка интелигенција – предизвици и можности за медиумите и демократијата“

– Министри, други претставници на земјите-членки на Советот на Европа и пошироко, денеска се очекува да усвојат финална декларација и четири резолуции што се однесуваат конференција на тема „Вештачка интелигенција – предизвици и можности за […]

Политика

Доделување сертификати за завршена програма за образование на возрасни за работа со млади

– Во Агенцијата за млади и спорт денеска официјално ќе бидат доделени сертификатите на 14 младински работници за завршена програма за образование на возрасни во согласност со стандардот на занимање работник со млади. Сертификатите свечено […]

Политика

Промоција на Извештај за влијанието на антиковид-мерките врз правата на маргинализираните заедници

– Мрежата за заштита од дискриминација денеска ќе го одржи онлајн-настанот „Човекови права на маргинализираните заедници во услови на Ковид-19“, на кој ќе биде промовиран Извештајот од истражувањето на влијанието што мерките за справување со […]

Свет

Анкета на „Пју“: Имиџот на САД се подобрил откако Бајден е претседател

– Меѓународниот имиџ на САД се подобрил по изборот на демократот Џо Бајден за претседател, но останува загриженоста за здравјето на американската демократија. Тоа се резултати од ново истражување. Извештајот на истражувачкиот центар Пју, кои анкетирале […]

Политика

Седници на три собраниски комисии

– Во Собранието за денеска се закажани седници на три комисии. Според веб страната на Собранието, седници треба да одржат комисиите за здравство, за европски прашања и за земјоделство, шумарство и водостопанство. Закажан е и […]

АМСМ Соопштенија

Состојба на патиштата

11 јуни 2021  СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонската страна, нема подолги […]