Временска прогноза

Сончево со мала облачност, попладне пороен дожд, грмежи и ветер

– Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално процесите ќе бидат поинтензивни. УВ индексот ќе биде 7, […]

Политика

Иднината на Европа е со Западен Балкан, постои силна поддршка за политиката на проширување, пораки од Самитот во Виена

– Иднината на Европа без автентичното место на Западен Балкан, е бесмислено. Крајно време е Европската Унија да го исполни сопственото ветување за почеток на преговори откако Македонија ги исполни сите услови. Европската перспектива мора […]

Вести

Активни 416 случаи со Ковид-19, вакцинирани 274.710 граѓани

– Активни со Ковид-19 се 416 случаи во државава, од кои 158 се во Скопје. Според вчера објавените податоци на Институтот за јавно здравје, од направени 3.680 тестирања регистрирани се 19 нови случаи со Ковид-19, двајца починати […]

Свет

Орбан: Миграциите се зло, тие се случуваат на организиран начин

– Унгарскиот премиер Виктор Орбан го повтори својот став дека миграциите се зло и дека се одвиваат на организиран начин, а Унгарија плаќа висока цена бидејќи, како што рече, „плива спротивно на доминантната европска политичка […]

Балкан

Распад на Југославија: Националниот доход замина кај најбогатите

19 јуни 2021 Нова економија Преминувањето од социјализам во капитализам во земјите од поранешна Југославија беше обележано со значително зголемување на нееднаквоста. Сите шест републики – Словенија, Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и […]

Свет

САД го поздравуваат усвојувањето на Резолуцијата за геноцид во Сребреница

– Стејт департментот ја поздрави Резолуцијата за геноцид во Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора. – Ставот на САД во врска со ова прашање е долготраен и непоколеблив. Тоа болно поглавје од европската историја […]

Свет

Генералното собрание на ОН побара воведување ембарго на оружје за Мјанмар

– Генералното собрание на ОН усвои резолуција со која е осуден воениот удар во Мјанмар, побара обновување на демократијата и повика на воведување ембарго на оружје за таа земја. Приврзаниците на Резолуцијата се надевале дека […]

Политика

Претседателот Пендаровски ќе се сретне со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

– Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска во Истанбул ќе се сретне со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх, соопшти Кабинетот на претседателот. Пендаровски вчера […]

Бизнис и економија

Пазар на органски производи во „Јавна соба“ – три саботи урбано шопинг доживување

– Свежи органски домати, краставици, пиперки, рукола, зелка, компири, органски јаболков оцет, маџун и кашкавал, се само дел од палетата производи кои ќе може да се купат на првиот Пазар за органски производи – ПАЗАР.орг […]

Верски календари

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

– Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со […]