Свет

Генералното собрание на ОН побара воведување ембарго на оружје за Мјанмар

– Генералното собрание на ОН усвои резолуција со која е осуден воениот удар во Мјанмар, побара обновување на демократијата и повика на воведување ембарго на оружје за таа земја. Приврзаниците на Резолуцијата се надевале дека […]

Политика

Претседателот Пендаровски ќе се сретне со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

– Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска во Истанбул ќе се сретне со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх, соопшти Кабинетот на претседателот. Пендаровски вчера […]

Бизнис и економија

Пазар на органски производи во „Јавна соба“ – три саботи урбано шопинг доживување

– Свежи органски домати, краставици, пиперки, рукола, зелка, компири, органски јаболков оцет, маџун и кашкавал, се само дел од палетата производи кои ќе може да се купат на првиот Пазар за органски производи – ПАЗАР.орг […]

Верски календари

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

– Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со […]

Информации

Обичаи и верувања

19 јуни 2021  Лазороско-галички антагонизам  Антагонизмот меѓу луѓето од Галичник и оние од Лазорополе е прусутен од дамнина. Се практикувал секогаш и насекаде, особено во туѓина, на печалба. Се засилил при една измама, кога на […]

Информации

На денешен ден

19 јуни 2021  551 г. пред н.е.- Роден е Конфуциј, кинески филозоф. Во неговата етичка доктрина основен елемент е „жен“, односно хуманоста. Го нарекуваат “кинескиот Сократ” и учител на 10.000 генерации. Умрел во 479 г. пред […]

Верски календари

Од верските календари

19 јуни 2021  ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 јуни. Денеска е Преподобен Висарион Чудотворец. Висарион беше по потекло Египќанец. Подвижничкиот живот го започна во своите рани години. Не […]

Астрономски календар

Астрономски календар

– Денеска сабота, 19 јуни 2021 година, 170-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 195 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 4 часот и 57 минути, а ќе зајде во 20 часот и […]

Култура

Нина Кравиц, Офенбах и С.А.Р.С. се меѓу првите учесници на бугарското издание на Егзит

Првите учесници на бугарското издание на Егзит се најавени од организаторите на настанот, кој ќе се одржи од 29 до 31 јули во градот Приморско. Повеќе од 50 изведувачи ќе настапат на четири сцени. Меѓу […]

Култура

„Детска фантазија“ – изложба на скулптури од Ненад Тонкин

Во Галерија МКЦ вечерва во 20 часот ќе се отвори изложбата на скулптури „Детска фантазија“ од Ненад Тонкин. „Детска фантазија“ е серија скулптури инспирирани од цртежи на деца на возраст од 4 и 5 години. […]