Хроника

Парична казна за тројца велешани поради непостапување по здравствени прописи​

– Основното јавно обвинителство  Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање на казнен налог против три лица за кривично дело „Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од член 206 од Кривичниот […]

Свет

Клуге: Борбата против коронавирусот се уште не е завршена

– Директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге истакна дека Европа, покрај добрите показатели, сè уште не ја завршила борбата против коронавирусот и дека сега сите земји на стариот континент мора да покажат солидарност […]

Свет

ЕУ повика на засилена безбедносна соработка пред Европското првенство во фудбал

– Земјите членки на ЕУ попладнево усвоија заклучоци во врска со безбедноста во пресрет на претстојното Европско првенство во фудбал, меѓу другото преку засилена употреба на вештачката интелигенција, јави дописничката на МИА од Брисел. Заклучоците […]

Македонија

Започна проектот „Караван за здрави заби“ во детските градинки во општина Центар

– До матичниот објект на ЈУДГ ОЦ „Кочо Рацин“ денеска започна проектот „Караван за здрави заби“ за оралното здравје и хигиената кај децата што се реализира во соработка со Стоматолошкиот факултет и Катедрата за превентивна […]

Македонија

Комисијата за одбрана и безбедност ја проследи одлука за продолжување на кризната состојба

– Собраниската Комисија за одбрана и безбедност денеска ја одржа 17-та седница на која беше донесена одлука за продолжување на кризната состојба во земјава. Практично, Комисијата ја проследи одлуката до Собранието, кое, како што е најавено, […]

Политика

Средба на претседателот Пендаровски со директорката на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура

– Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими проф. д-р Весна Мојсова-Чепишевска, директорка на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, која го информираше за подготовките за одржување […]

Власт

Во Белград средба на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Мојсовски со министерот за спорт Удовичиќ

– Српскиот министер за млади и спорт Вања Удовичиќ денеска имаше средба со директорот на Агенцијата за млади и спорт на Северна Македонија, Наумче Мојсовски и новиот генерален секретар на Регионалната канцеларија за младинска соработка Алберт […]

Свет

Маските на отворено нема да бидат задолжителни во Брисел од 9 јуни

– Носењето на заштитна маска нема повеќе да биде задолжително во белгискиот главен град од деветти јуни. Ова го соопшти денеска Владата на регионот Брисел. Маската сепак ќе остане задолжителна во затворени места каде има […]

Хроника

Претрес во Дебарско, приведени три лица

 – Полицајци од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи заедно со полицајци од ОВР Дебар и ОВР Струга вчера извршиле претрес во објект во с.Селокуќи, сопственост на А.М.(44) […]

Опозиција

Мицкоски: Намерата на СДСМ и Заев со незаконските случаи „Талир 1“ и „Талир 2“ е да ги замрзнат ресурсите на ВМРО-ДПМНЕ и да си овозможат дополнителна предност на локалните избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по денешниот брифинг за новинари, на новинарско прашање околу судските предмети „Талир 1“ и „Талир 2“ посочи дека се работи за тотално незаконски случаи, се со цел за да се […]