EURO 2020

Саутгејт: Ги разочаравме англиските навивачи

Англискиот селектор Герет Саутгејт изјави оти е „фрустриран“ од ремито без голови во синоќешниот натпревар против Шкотска во рамки на второто коло од групата Д на ЕУРО2020. – Тоа беше фрустрирачка ноќ за нас. Знаеме […]

Балкан

Јанаки Стоилов: Цел на бугарската техничка Влада е да ги разоткрие моделите за спроведување корупција

Техничката Влада во Бугарија која е со многу ограничен мандат паралелно е и со голема амбиција добро да ги организира парламентарните избори во јули и да ги пронајде коруптивните практики со купено контролирано гласање за […]

Хроника

Во Скопје санкционирани 232 возачи, 86 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден во рамки на засилените акциски контроли во сообраќајот на територијата на град Скопје изрече вкупно 232 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 86 […]

Свет

САД: Бурата Клоудет може да погоди седум милиони луѓе

Националниот центар за урагани соопшти дека се очекува до полноќ по локално време силна бура, наречена Клоудет, да пристигне до американското тло од брегот на Луизијана. Издадено е предупредување дека нова тропска бура, која може […]

Свет

Ебрахим Раиси е новиот претседател на Иран

– Првичните податоци од пребројувањето на гласачките ливчиња покажуваат дека Ебрахим Раиси е новиот претседател на Иран со освоени 62 отсто од гласовите на избирачите. Актуелниот умерен шеф на државата Хасан Рохани претходно изјави дека […]

Спорт

Донарума на медицински прегледи пред трансферот во ПСЖ

– Репрезентативниот голман на Италија, Џанлуиџи Донарума, в понеделник во Фиренца ќе изврши медицински прегледи пред најавениот трансфер во францускиот прволигаш ПСЖ, јавија италијанските медиуми. Ден претходно, Италија, која веќе обезбеди пласман во осминафиналето на […]

Свет

Триесет и четири жени го тужат Порнхаб

– Сајтот Порнхаб повторно е мета на напади, откако 34 жени го тужеа оваа недела, тврдејќи дека без нивна согласност, страницата ги објавила во видео снимки на кои е прикажано силување, сексуално злоставување или нивни […]

Вести

Грција, Турција и Албанија најбарани летни дестинации, условите за влез различни

– Со намалување на бројот на новозаболени од Ковид-19, поголемиот број на вакцинирани и олеснувањето на условите за патување, полека се зголемува интересот на македонските граѓани за летување. Туристичките агенции кои ги контактираше МИА велат […]

Култура

Во Пловдив ќе биде прoмовирана книгата на македонскиот писател Сашко Насев

– Македонскиот писател Сашко Насев денеска ќе го промовира својот роман „Средби со ѓаволот“, во рамките на престижната културна манифестација „Пловдив чита“, јави дописникот на МИА од Софија. Книгата ќе ја претстави литературниот критичар и […]

ВМРО-ДПМНЕ: Мислењата на Венецијанската комисија за СДСМ важат во зависност од тоа како ним им одговара - МИА
Опозиција

Заев  и Спасовски дадоа пасоши на светски нарко босови и мафијаши да хараат по светот, но не даваат за македонските граѓани, за нив тие се граѓани од втор ред

Во Македонија под режимот на мафијата на Заев, граѓани од прв и втор ред има и дури и во издавањето на пасоши. И тоа во прв ред се криминалците блиски до Заев, дури и странските, […]