Свет

Почина поранешниот американски секретар за одбрана Доналд Рамсфелд

– Почина поранешниот американски секретар за одбрана, Доналд Рамсфелд на 88-годишна возраст. Беше роден на 9 јули 1932 година во Чикаго. Рамсфелд беше секретар за одбрана на САД во време на претседателот Џералд Форд (1975-1977)  […]

Спорт

Тотенхем го избра Португалецот Нуно Еспирито Санто за нов тренер

– Англискиот прволигаш Тотенхем стави крај на сагата околу наследникот на Португалецот Жозе Мурињо, назначувајќи го вечерва неговиот сонародник Нуно Еспирито Санто за нов тренер. Премиерлигашот од Лондон објави дека Санто ќе остане на клупата на Тотенхем до […]

EURO 2020

Шкотска пријави околу 2.000 случаи на коронавирус поврзани со ЕУРО2020

– Шкотските власти пријавија денеска речиси 2.000 случаи на коронавирус поврзани со гледање на натпреварите на ЕУРО2020 на стадиони, јавни собиiри, во пабови и приватни домови. Податоците се однесуваат на првите две недели од Европското првенство кога шкотската […]

Свет

Топлотен бран во Канада однесе 233 животи

– Смртоносниот топлотен бран во Канада досега однесе најмалку 233 животи, соопштија властите. Ова е невиден црн рекорд поради екстремно високи температури. Најсилно беше погодена провинцијата Британска Колумбија, каде во градот Литон беше регистрирана рекордна температура […]

Свет

Странските туристи во Франција од 7 јули ќе плаќаат за тест за Ковид-19

– Од идната среда (7 јули) странските туристи во посета на Франција ќе треба да платат за тест за Ковид-19,  изјави владиниот портпарол Габриел Атал. – Одлучивме дека странските туристи треба да плаќаат за тестовите – […]

Свет

Германија планира да набави 204 милиони вакцини за 2022 година

– Германија планира да потроши 3,9 милијарди евра на 204 милиони дози вакцини следната година за да се заштити од можни проблеми при производството или за потреба од засилена вакцинација. Најголемиот дел од набавката ќе биде […]

Спорт

Италијано нов тренер на Фиорентина

– Италијанскиот фудбалски прволигаш Фиорентина го назначи денеска Винченцо Италијано за нов шеф на стручниот штаб, потпишувајќи договор за двегодишна соработка со опција неговиот престој во клубот да биде продолжен за уште една година. Досегашниот […]

Власт

Бесими: Фискално гледано нема основ еколошката такса да се гледа како кризен данок

– Во земјава постои консензус меѓу власта, опозицијата и бизнис заедницата дека е време да се дизајнира моделот на еколошки давачки и да се донесат. Дилема и дискусија постои дали ваквите средства ќе се инвестираат […]

Кошарка

Претстојниот викенд стартува летната „3×3“ баскет лига

– По едногодишна пауза поради рестриктивните протоколи поврзани со Ковид-19, претстојниот викенд почнува летното издание на македонската „3×3“ баскет лига. Првиот турнир од летната лига „3×3 Summer Tour 2K21“ ќе се одржи в сабота, во салата „Ново […]

Политика

Заев се сретна со претседателот на Судиската комисија при Европската ракометна федерација Начевски и генералниот секретар на РФМ Милошевски

– Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска имаше средба со Драган Начевски, претседател на Судиската комисија при Европската ракометна федерација и Филип Милошевски, генералниот секретар на Ракометната федерација, придружувани од Димитар Митревски, […]