Верски календари

МИА МК   Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)   Скопје, 19 јуни 2020 (МИА) – Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест […]

Информации

Обичаи и верувања

19 јуни 2021  Лазороско-галички антагонизам  Антагонизмот меѓу луѓето од Галичник и оние од Лазорополе е прусутен од дамнина. Се практикувал секогаш и насекаде, особено во туѓина, на печалба. Се засилил при една измама, кога на […]

Информации

На денешен ден

19 јуни 2021  551 г. пред н.е.- Роден е Конфуциј, кинески филозоф. Во неговата етичка доктрина основен елемент е „жен“, односно хуманоста. Го нарекуваат “кинескиот Сократ” и учител на 10.000 генерации. Умрел во 479 г. пред […]

Верски календари

Од верските календари

19 јуни 2021  ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 јуни. Денеска е Преподобен Висарион Чудотворец. Висарион беше по потекло Египќанец. Подвижничкиот живот го започна во своите рани години. Не […]

Астрономски календар

Астрономски календар

– Денеска сабота, 19 јуни 2021 година, 170-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 195 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 4 часот и 57 минути, а ќе зајде во 20 часот и […]

Култура

Нина Кравиц, Офенбах и С.А.Р.С. се меѓу првите учесници на бугарското издание на Егзит

Првите учесници на бугарското издание на Егзит се најавени од организаторите на настанот, кој ќе се одржи од 29 до 31 јули во градот Приморско. Повеќе од 50 изведувачи ќе настапат на четири сцени. Меѓу […]

Култура

„Детска фантазија“ – изложба на скулптури од Ненад Тонкин

Во Галерија МКЦ вечерва во 20 часот ќе се отвори изложбата на скулптури „Детска фантазија“ од Ненад Тонкин. „Детска фантазија“ е серија скулптури инспирирани од цртежи на деца на возраст од 4 и 5 години. […]

Хроника

Санкционирани 74 возачи на територија на СВР Тетово

СВР Тетово денеска од 9 до 16 часот спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 74 возачи. Од нив 67 возачи возеле со […]

Хроника

Санкционирани 89 возачи на територијата на СВР Штип поради брзо возење

СВР Штип денеска од 9 до 16 часот спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 89 возачи. -Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и […]

Хроника

На територија на СВР Охрид 85 санкции за брзо возење

СВР Охрид денеска од 9 до 16 часот спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 85 возачи, од кои 45 на територија на […]