Верски календари

Од верските календари

1 мај 2021 ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 18 април. Денеска е Велика Сабота. Својата проповед за небесното царство, т.е. за блажениот, спокоен и радосен живот, Христос ја започна […]

Временска прогноза

Умерено до значително облачно и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец

– Времето во земјава ќе биде умерено до значително облачно и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне и во текот на ноќта претежно во западните делови ќе има врнежи од дожд. Утринската […]

Астрономски календар

Астрономски календар

– Денеска сабота, 1 мај 2021 година, 121-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 244 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 31 минута, а ќе зајде во 19 часот и […]