Вести

Пристигнаа 200.000 вакцини „Синофарм“ – вакцинацијата со нив стартува во вторник, апели за почитување на протоколите за Велигден

– Во пресрет на велигденските и првомајските празници вчера изутрина во Скопје пристигнаа 200.000 вакцини на кинески „Синофарм“ и најдоцна до понеделник ќе бидат дистрибуирани во салата „Борис Трајковски“ и во Куманово, Штип, Кавадарци, Тетово, Охрид […]

Балкан

Како ќе функционира дигиталната здравствена пропусница во ЕУ?

1 Мај 2021 година Хина, Загреб Европската унија планира во јуни да го воведе системот на дигитални здравствени пропусници, надевајќи се дека на тој начин ќе ја спаси годинешната туристичка сезона, овозможувајќи им на патниците […]

Вести

Отец Сашко Николовски: Христос да не воскреснеше, верата наша ќе беше празна

– Најголем меѓу сите празници, празник над празниците. Велигден е значaен во христијанската религија, бидејќи на овој ден верниците го прославуваат најважниот настан во историјата на човештвото – Воскресението Христово. – Воскресението Христово како по својата […]

Свет

Блинкен идната недела во посета на Велика Британија и Украина

– Американскиот државен секретар Ентони Блинкен идната недела од 3 до 5 мај ќе присуствува на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од Г-7 во Лондон, а потоа ќе замине во официјална посета […]

Вести

Велјасабота, денот меѓу смртта и воскресението

– Сабота, значи покој. Велјасабота е ден на покојот, ден на покојникот, ден на најголемиот покој и на најголемиот покојник. Велјасабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува […]

Информации

Обичаи и верувања – Вeлика Сабота

1 мај 2021  Вeлика Сабота На Велика Сабота во текот на денот се прават последните подготовки за празнимкт, а вечерта се очекува долгоочекуваниот празник. Во Радовиш, како што запишала Зорка Делиниколова на Велика Сабота имало […]

Временска прогноза

Умерено до значително облачно и топло со јужен ветер

– Времето денеска ќе биде умерено до значително облачно и топло, со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне и во текот на ноќта претежно во западните делови ќе има врнежи од дожд. Максималните […]

Информации

На денешен ден

1 мај 2021  – Денеска е Меѓународен ден на трудот. 1218.- Роден е германскиот цар Рудолф, основач на династијата Хабзбург, кој владеел од 1273 до 1291 година. Во битката на Моравското Поле во 1278 година го победил […]

Вести

Светиот благодатен оган пристигнува во државава

– Денеска во вечерните часови се очекува да пристигне Светиот благодатен оган на Меѓународниот аеродром во Скопје. Директорот на Комисијата за односи со верските заедници Даријан Сотировски ќе ја има честа на Меѓународниот аеродром во […]

АМСМ Соопштенија

Сообраќајот умерен по суви коловози, без подолги задржувања на граничните премини

– Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози со умерен интензитетот на патните правци надвор од градските средини. На граничните премини, од македонската страна нема подолги задржувања за влез и за излез […]