Промо

Моќ на дофат – Имлек протеин шејк:  100% млечен протеински напиток

Спортската рекреација стана составен дел од животот на современиот човек кој се грижи за своето здравје, тело и дух. Неизбежна компонента што оди заедно со физичката активност е исхраната. И тоа не каква било исхрана. […]

Политика

Владата на седница ќе одлучува за намалување на ковид-рестриктивните мерки

– Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница, на чиј дневен ред, меѓудругите, се и предлозите за намалување на рестриктивните мерки поврзани со пандемијата предизвикана од коронавирусот. -На седницата, која ќе започне во 12:00 часот, […]

Култура

Објавена едицијата „Романи создадени во татковината“ од Божин Павловски

– Во издание на МАНУ и “Матица македонска” излегоа од печат романите што академик Божин Павловски ги создаде во татковината. Романот “Миладин од Кина”, со кој на 25 – годишна возраст во 1967 година ја […]

Македонија

ССМ се ребрендира во „Здружение со иста цел“

– Сојузот на синдикатите на Македонија се ребрендира во „Здружение со иста цел“ со цел поефикасни и повидливи ангажмани за членството и работниците, информираат од сојузот. Како што стои во соопштението, новото и ребрендирано делување […]

Бизнис и економија

ЕБОР обезбеди кредит од милион евра за Шпаркасе лизинг, наменети за поддршка на мали и средни претпријатија 

– Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) продолжува со поддршката од Програмата за конкурентност на МСП во Северна Македонија обезбедувајќи кредит во износ од 1 милион евра за Шпаркасе Лизинг доо Скопје, за натамошно кредитирање на малите и средни […]

Оштетените штедачи на Еуростандард Банка бараат државата да ги преземе нивните побарувања и парично да ги обештети - МИА
Бизнис и економија

„Правда за штедачи“ бара разрешување на министерот Бесими

– Здружението на оштетени физички и правни лица на Еуростандард банка „Правда за штедачи” на 7 мај до премиерот поднело барање за разрешување на министерот за финансии Фатмир Бесими. – Барањето за разрешување на министерот […]

Свет

Расте смртниот биланс: Учител и осум деца загинаа во напад во училиште во рускиот град Казан

– Најмалку девет лица загинаа во денешниот напад во училиште во рускиот град Казан.  Најмалку еден учител и осум деца загинаа во пукањето, а локални медиуми јавуваат дека се повредени повеќе ученици. Во тек е […]

Бизнис и економија

АСО: Бројот на претставки од незадоволни осигуреници зголемен за 56 отсто

За првите три месеци годинава до Агенцијата за супервизија на осигурување (АСО) се поднесени 36 претставки од осигуреници кои не се задоволни од работата на осигурителните друшта од кои купиле полиси за осигурување За 56 […]

Интересно со Опсервер

Урсула фон дер Лајен стана баба

– Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на Инстаграм се пофали дека првпат станала баба. Поранешната германска министерка за одбрана и мајка на седум деца објави фотографија од себе и нејзината внука со […]

Свет

Учител и шест деца загинаа во напад во училиште во рускиот град Казан

– Учител и шест деца загинаа во пукањето што се случи во училиште во рускиот град Казан, велат извори, пренесува БГНЕС. Локални медиуми јавуваат дека се повредени повеќе ученици. Претходно беше соопштено дека две непознати […]