Доза здравје

ЕК одобри употреба на вакцината на Фајзер кај деца на возраст од 12 до 15 години

Европската комисија денеска одобри употреба на вакцина на Фајзер/БиоНТек кај деца на возраст од 12 до 15 години, изјави комесарот за здравство на ЕУ, Стела Киријакидис. – Земјите-членки на ЕУ сега можат да одлучат да […]

Култура

Објавени филмовите во официјална селекција на Филмај 2021

Фото-кино клубот “Козјак” од Куманово ги објави петте филма одбрани од стручното жири да бидат во официјална селекција за Третиот меѓународен фестивал на кратoк филм „Филмај 2021“. Станува збор за филмовите „NIMIC“ на режисерот Yorgos […]

Македонија

Познати победниците на овогодинешниот Националнен натпревар на ученички компании

Победник на националниот натпревар на ученички компании за учебната 2020/2021 година, организиран од Џуниор Ачивмент Македонија, е ученичката компанија „LifePal“ од гимназијата Никола Карев од Скопје, информираат од Џуниор Ачивмент Македонија. Нивната компанија нуди интересно […]

Власт

Царовска: Младите се интересираат за претприемничко знаење и за развој на бизнис идеи и иновации

Скопје, 31 мај 2021 Младите сакаат предизвици. Сакаат да стекнуваат знаења, особено од областа на претприемништвото и потоа истите да ги искористат паметно за создавање на креативни бизнис идеи и идеи за иновации. Остварувањето пак […]

Опозиција

Мицкоски: Наместо да се бараат тие што украле пари од РЕК, МВР ги бара свиркачите, нека се заврти во раководството на СДСМ и таму ќе ги пронајде

Во вечерашното издание на вестите на Сител телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој зборуваше за моменталната политичка ситуација во државата, секојдневните проблеми на граѓаните, како и лошите владини политики во однос на борбата […]

Спорт

Санчо на чекор до трансфер во Манчестер Јунјатед

Англискиот прволигаш Манчестер јунајтед е сè поблиску ова лето конечно да го доведе во своите редови крилниот напаѓач на бундеслигашот Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо. Британските медиуми јавуваат денеска дека Јунајтед ги договорил сите детали со […]

Свет

Чешката полиција бара покренување обвинение против премиерот Бабиш

Државното обвинителство на Чешка денеска соопшти дека од полицијата добило предлог за поднесување обвинение против премиерот Андреј Бабиш, откако го презеде досието поврзано со наводна злоупотреба на европски субвенции. Полицијата се сомнева во Бабиш за […]

Балкан

Целосно вакцинирано 19,44 отсто од населението во Грција

Над пет и пол милиони вакцинации се спроведени во Грција од процесот на имунизацијата, над три милиони граѓани, односно 34,5 отсто од населението ја примиле првата доза, а нешто повеќе од два милиони или 19.44 […]

Спорт

Бразил е новиот домаќин на „Копа Америка 2021“

Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ) ја додели организацијата на „Копа Америка 2021“ на Бразил, по откажувањата на Колумбија и Аргентина. – „Копа Америка 2021“ ќе се одржи во Бразил од 13 јуни до 10 јули“, објави КОНМЕБОЛ на официјалниот Твитер […]

Свет

Еврокомесар: Пренасочувањето на авионот на Рајанер е „државно пиратство“

Пренасочувањето на патничкиот авион на ирската авиокомпанија „Рајанер“ од страна на Белорусија на 23 мај претставува „државно пиратство“, изјави денеска еврокомесарот Тиери Бретон. Бретон истакна дека „ова е неприфатлив инцидент“ по средбата во Литванија со […]