Власт

Османи по средбата со Лајчак и Палмер: Преговорите со Србија да завршат со меѓусебно признавање

Претседателката на Косово, Вјоса Османи порача дека процесот на дијалог меѓу Косово и Србија треба да заврши со меѓусебно признавање на двете држави и со конечен договор кој ќе биде „целосно спроведлив“, јави дописникот на МИА […]

Власт

Бектеши: Откриени неправилности кај три компании за увоз на мазут, продолжуваме со засилени контроли

Кај три компании се утврдени неправилности во делот на исполнување на стандардите за увоз на мазут и веќе се вратени неколку цистерни од страна на Царинската управа за неисполнување на стандардот согласно Правилникот за квалитет […]

Опозиција

Мицкоски: Заев е спремен да потпише се’ со Бугарија, прашањето е дали тоа за Бугарија е прифатливо, нема да дозволиме договор на штета на Македонија

Во вечерашното издание на вестите на Сител телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој зборуваше за моменталната политичка ситуација во државата, секојдневните проблеми на граѓаните, како и лошите владини политики во однос преговорите со […]

Власт

Филипче: Попладнево пристигнаа нови 11.700 дози од вакцината „Фајзер“

Попладнево пристигнаа нови 11.700 дози од вакцината на производителот „Фајзер“ од кои 7.020 се преку директни преговори со производителот, а 4.680 дози се од Европската унија како помош преку трилатерални договори во рамките на програмата […]

Свет

МААЕ: Техеран не успеа да објасни траги од ураниум

Техеран не успеа да го објасни потеклото на трагите на преработен ураниум пронајдени на неколку непријавени локации, се вели во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) објавен денеска. Агенцијата на ОН исто така […]

Спорт

Академија Пандев македонски претставник на „Купот на пријателство“ на Златибор

Српскиот туристички центар Златибор од утре до 6 јуни ќе биде домаќин на третото издание на традиционалниот меѓународен турнир за фудбалери до 19 години „Куп на пријателство“ на кој со својата младинска екипа ќе настапи и македонскиот прволигаш Академија Пандев. На овогодишното […]

Ангеловска-Бежоска: Финансиската поддршка од ММФ ќе овозможи поголем простор за релаксирана монетарна политика и за поддршка на кредитирањето - МИА
Бизнис и економија

Ангеловска-Бежоска: Надворешното опкружување и капиталните инвестиции значајни за закрепнувањето на економијата

Надворешното опкружување за кое се предвидува постепено закрепнување и реализацијата на капиталните инвестиции во земјава се значајни фактори за закрепнување на македонската економија, смета гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска. Таа вечерва во интервју за […]

Опозиција

Мицкоски: Европската Унија на Самитот во јуни да одобри прва меѓувладина конференција

Без разлика на противењето на официјална Софија, ја повикувам Европската Унија на самитот на 21 јуни да одобри прва меѓувладина конференција, бидејќи македонската нација и држава изминатиот период покажаа карактер и европски вредности и тоа […]

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи - МИА
Балкан

Курти: Соработката на ЕУ и САД во посредувањето во косовско-српските преговори е неопходна

Косовскиот премиер Албин Курти ја поздрави соработката и координацијата меѓу Европската унија и Соединетите Американски Држави во пресрет на, како што вели, „новиот процес на дијалогот меѓу Косово и Србија“, јави дописникот на МИА од Приштина. […]

Македонија

Отворено писмо до Собранието на Република С. Македонија

  Почитувани, На 11 – ти Ноември 2020 година поднесовме барање до Собранието на Република С. Македонија, како основач на најстариот и најголемиот универзитет во државата – Универзитетот “Св. Кирил и Методиј” во Скопје, за […]