Опозиција

Мицкоски: Даваме подршка за барањата на родителите, Царовска и Заев поима немаат од дигитализација, сакаат да ги наполнат џебовите и да прават грабеж

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното гостување во дневникот на ТВ Сител истакна дека ја подржува иницијативата на родителите за организирање на референдум во врска со дигитализирањето на учебниците кое што го најавува министерката […]

Бектеши: Во изминатите три месеци обезбедивме поддршка од 550 милиони евра за компаниите и граѓаните - МИА
Власт

Бектеши: Не верувам дека оваа година ќе има поскапување на струјата

Не верувам дека оваа година ќе има поскапување на струјата, изјави вечерва министерот за економија, Крешник Бектеши на гостувањето во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма. Тој истакна дека се прават анализи внатре во институциите […]

Власт

Целосно ќе се забрани легализација на дивоградби во заштитените подрачја, вели Заев

Со новите измени на Законот за легализација се воведува целосна забрана за легализација во заштитените подрачја и националните паркови. Во претходната верзија се предвидуваше да има соодветно мислење од националните паркови. За жал граѓаните немаат […]

Реакција на Синдикатот на полицијата за прераспределувањето на полициските службеници - МИА
Хроника

Кривична пријава против И.Ќ.(52) од Скопје заради сторено кривично дело ,,повреда на права од индустриска сопственост и неовластена употреба на туѓа фирма”

СВР Скопје-Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против И.Ќ.(52) од Скопје заради сторено кривично дело ,,повреда на права од индустриска сопственост и неовластена употреба на туѓа фирма” предвидено и казниво по чл.285 […]

Спречена кражба на музички инструменти во Берово - МИА
Хроника

СВР Битола, СВР Охрид, СВР Штип, СВР Тетово и СВР Велес поднесе кривични пријави против повеќе лица

СВР Битола, СВР Охрид, СВР Штип, СВР Тетово и СВР Велес поднесе кривични пријави против А.Р.(34) од Дебар, И.Х.(48) од Струмица, И.Х. (20) од Неготино, В.С. (69) и Т.Ј. (38) од Тетово, З.В. (61), З.П. […]

EURO 2020

Словенците им посакаа успешен настап на македонските фудбалери на ЕУРО2020

Словенечката фудбалска репрезентација вечерва тренираше на теренот на арената „Тодор Проески“ во Скопје спроти утрешниот натпревар против македонските фудбалери на кои селекторот Матјаж Кек и напаѓачот Јосип Иличиќ им посакаа успех на претстојното ЕУРО2020. – […]

Свет

Делумно укинати антиковид мерките во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска соопшти дека се укинати некои ограничувања наметнати поради ширењето на коронавирусот. Од 1 јуни, рестораните и кафулињата ќе можат да работат под одредени мерки на претпазливост. – Полицискиот час […]

Интересно со Опсервер

„Македонија на Европско“, нова песна на дуото „ДНК“

Песна посветена на претстојниот настап на македонската фудбалска репрезентација на ЕУРО2020, што од 11 јуни до 11 јули ќе се одржи ширум Европа, објави денеска  популарното музичко дуо „ДНК“. Нумерата насловена „Македонија на Европско“ е илустрирана со видеозапис на […]

Опозиција

Мицкоски: Никој не кажува што Заев преговара со Бугарија, еве го поканувам јавно на дебата да дискутираме за најважните теми, народот заслужува одговори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за дневникот на Сител телевизија посочи дека за ВМРО-ДПМНЕ било кој договор или рамка која што ќе ја опфати дури и една запирка која што може да го начне идентитетот […]