Хроника

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М.Џ.(45) од Косово

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М.Џ.(45) од Косово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. На 31.01.2021, 40-годишна жителка од с.Бродец, тетовско, на социјалната мрежа „Фејсбук“ забележала дека […]

Хроника

Фатено патничко возило „мерцедес“ полно со дрва

На 30.03.2021 полициски службеници од ОВР Кочани, во содејство со шумска полиција, на влезот на с.Зрновци, кочанско, затекнале патничко возило „мерцедес“, со кочански регистарски ознаки, управувано од О.З.(32) од с.Зрновци, кој превезувал нежигосани огревни дрва. […]

Хроника

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) при Бирото за јавна безбедност поднесе кривична пријава против Е.А.(36) од Скопје

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) при Бирото за јавна безбедност поднесе кривична пријава против Е.А.(36) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во […]

„Јазичен мозаик“ – нов лингвистички труд на Васил Дрвошанов - МИА
Информации

Обичаи и верувања

1 април 2021 Сведоштва Последниот од славната чалгија Титов Велес, во минатиот и во почетокот на овој век, бил познат по неколку особености: развиеното школство, трговијата, грнчарството и познатата славна чалгија. За неа, за чалгаџиите, […]

Информации

На денешен ден

1 април 2021  1572.- Холанѓаните почнале војна за независност од Шпанија. 1697.- Роден е францускиот писател Опат Прево, познат по романот „Манон Леско“, според кој Жил Масне и Ѓакомо Пучини напишаа опери. 1791.- Убиен бил францускиот политичар и […]

Временска прогноза

Сончево и ветровито

– Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Утриската температура ќе се движи од -1 до 5, а дневната ќе достигне од […]

Верски календари

Од верските календари

1 април 2021 ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 март. Денеска е Св. маченици Хрисант и Дарија. Хрисант потекнуваше од угледен род. Татко му беше римски сенатор во третиот […]

Спорт

Германија загуби во квалификациите за СП за прв пат од 2001 година. Прекината серија на победи на 18 натпревари

– Германската селекција вечерва загуби со 2:1 на домашен терен од македонската фудбалска репрезентација во 3. коло од квалификациите за СП 2022. Овој пораз е прв за Германците на квалификациските турнири на светските шампионати од 2001 […]

Ангеловски: Најважно е што освоивме три бода - МИА
Спорт

Ангеловски: Радувај се Македонијо и слави ги овие хероите

– Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, целата заслуга за историскиот триумф (2:1) над Германија ја препиша на неговите избраници. – Моите фудбалери се изборија за овој историски успех. Победивме четирикратен светски и трикратен европски […]