Власт

Димитров во работна посета на Хрватска

– По Германија и Словенија, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска ќе престојува во работна посета на Хрватска каде ќе биде примен од хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, а ќе се сретне и со министерот […]

Временска прогноза

Сончево и ветровито

– Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 5, а максималната ќе достигне од […]

Култура

По повод Светскиот ден на детската литература, онлајн-разговор со професорката Весна Мојсова-Чепишевска

– Каква е состојбата во домашната литература за најмладите, колку денешните деца се заинтересирани да читаат, и како семејството и училиштата можат да помогнат да се стимулираат читачките навики? Овие прашања ќе бидат дискутирани на […]

Македонија

Државниот архив одбележува 70 години постоење

– Со свечена академија во Музејот на македонската борба Државниот архив денеска ќе ја одбележи 70-годишнината од постоењето. На настанот свое обраќање ќе имаат покровителот на јубилејот, претседателот на Владата, Зоран Заев, како и директорот […]

Свет

Загубите поради заглавениот брод во Суецки канал најверојатно се повеќе од милијарда долари

– Директорот на Суецкиот канал, египетскиот адмирал Осама Раби синоќа изјави дека загубите поради тоа што бродот „Евер дгивен“ бил заглавен во каналот неколку дена може да достигнат милијарда долари. – Износот, штетата и загубите […]

Хроника

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М.Џ.(45) од Косово

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М.Џ.(45) од Косово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. На 31.01.2021, 40-годишна жителка од с.Бродец, тетовско, на социјалната мрежа „Фејсбук“ забележала дека […]

Хроника

Фатено патничко возило „мерцедес“ полно со дрва

На 30.03.2021 полициски службеници од ОВР Кочани, во содејство со шумска полиција, на влезот на с.Зрновци, кочанско, затекнале патничко возило „мерцедес“, со кочански регистарски ознаки, управувано од О.З.(32) од с.Зрновци, кој превезувал нежигосани огревни дрва. […]

Хроника

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) при Бирото за јавна безбедност поднесе кривична пријава против Е.А.(36) од Скопје

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) при Бирото за јавна безбедност поднесе кривична пријава против Е.А.(36) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во […]

„Јазичен мозаик“ – нов лингвистички труд на Васил Дрвошанов - МИА
Информации

Обичаи и верувања

1 април 2021 Сведоштва Последниот од славната чалгија Титов Велес, во минатиот и во почетокот на овој век, бил познат по неколку особености: развиеното школство, трговијата, грнчарството и познатата славна чалгија. За неа, за чалгаџиите, […]

Информации

На денешен ден

1 април 2021  1572.- Холанѓаните почнале војна за независност од Шпанија. 1697.- Роден е францускиот писател Опат Прево, познат по романот „Манон Леско“, според кој Жил Масне и Ѓакомо Пучини напишаа опери. 1791.- Убиен бил францускиот политичар и […]