Бизнис и економија

Борбата на работниците продолжува! Честит 1ви Мај на сите членови на работничката класа!

1ви Мај е многу повеќе од само обичен неработен ден, овој ден е потсетник за малата но исклучително важна победа која што работничката класа ја извојува против сите оние кои што сакаа робовладетелството и грубата […]

Свет

Фајзер/БиоНТек поднесоа барање до ЕМА за одобрување на нивната вакцина за деца од 12 до 15 години

– Фајзер и БиоНТек потврдија денеска дека Европската агенција за лекови (ЕМА) понделе барање за проширување на примената на нивната вакцина против коронавирусот кај деца на возраст од 12 до 15 години. Компаниите, претходно овој […]

Спорт

Македонските фудбалерки ги добија ривалите во квалификациите за Светскиот куп

– Македонската женска фудбалска репрезентација ќе игра во групата „Д“ со селекциите на Англија, Австрија, Северна Ирска, Летонија и Луксембург во квалификациите за Светскиот куп 2023. Во овие квалификации ќе учествуваат рекордни 51 репрезентација, поделени во […]

Македонија

Честитка од директорот на Комисијата за односи со верски заедници по повод Велигден

– Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден, упати честитка до Неговото блаженство Архиепископ Охридски и Mакедонски и на Јустинијана Прва, г.г. […]

Хроника

Албански државјанин паднал од тераса на куќа во Кичево

– Рано утринава во 3.55 часот, кичевчанецот И.В. (57) во ОВР-Кичево пријавил дека од тераса лоцирана на првиот кат од неговата куќа на улица „11-Септември“ од Кичево, паднал М.К. (26) од Албанија, кој престојувал во […]

Свет

Ал Каеда: Војната против САД продолжува

– Војната против САД е далеку од завршена и ќе продолжи на сите фронтови се додека не бидат протерани од остатокот на „исламскиот свет“, тврдат двајца лидери на терористичката организација Ал Каеда за Си Ен […]

Роналдо стана првиот фудбалер во 21 век со 400 победи на натпревари во ТОП 5 лигите - МИА
Спорт

Роналдо сака да го напушти Јувентус и побара неговиот агент да му најде нов клуб

– Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо сака да го напушти клубот, пренесува „Фудбал Италија“, повикувајќи се на „Ла Газета дело Спорт“. Според изворот, 36-годишниот Португалец го замолил својот агент, Хорхе Мендеш, да му најде нов тим. […]

Свет

Во случај на напад врз Украина, ЕУ ќе го блокира увозот на гас и нафта од Русија

– Доколку се случи инвазија на Украина, Европската унија треба да го запре увозот на руски гас и нафта и да ја исклучи Русија од меѓународниот платежен систем SWIFT. Имено, Европскиот парламент усвои резолуција со […]

Балкан

Амбасада на САД во Софија: Го поддржуваме суверенитетот на Бугарија

– Амбасадата на САД во Бугарија на своите профили на Фејсбук и на Твитер изрази поддршка за постапките на Бугарија во врска со откривањето дека руски воени разузнавачи се одговорни за експлозиите во бугарски воени […]

Свет

Нетанјаху на местото на несреќата на Мерон: Една од најголемите катастрофи во историјата на Израел

– Смртта на најмалку 44 лица за време на еврејскиот аџилак „е една од најтешките катастрофи“ во историјата на Израел, изјави денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Тој утрово го посети местото на несреќата и ја […]