Филипче: Ако епимиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи уште некоја група од децата да биде со физичко присуство во училиштата - МИА
Власт

Филипче: Младиот Иле полека заздравува, поддршка за решавање на проблемот со вработувањата на семејствотото на Верица

Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со семејството на Верица, младата девојка која трагично го загуби животот, а нејзиното семејство ги донираше органите и досега се спасени три животи. -Со овој чин досега […]

Власт

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Пратеничката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска тврди дека не неправила кривично дело со вчерашното доаѓање во Собранието, иако е во изолација поради КОВИД-19. Костадиновска Стојчевска во вечерашното гостување на ТВ 24 истакна дека е асимтпоматска, […]

Балкан

Муслиманската заедница бара брзо расветлување на инцидентот во џамијата во Тирана

Поглаварот на албанската муслиманска заедница, Бујар Спахиу реагираше во врска со сериозниот настан што се случи во џамијата „Дине Хоџа“ во Тирана, каде верници беа прободени со нож од 34-годишен маж, додека биле на молитва. […]

Спорт

Фудбалските навивачи во Шпанија против формирање Супер лига

Мнозинството фудбалски навивачи во Шпанија се изјаснија против формирањето Супер лига на најбогатите европски екипи, покажуваат неколку анкети објавени денеска. Околу 59 отсто од читателите на спортскиот весник „Марка“ се изјаснија против, додека 41 отсто гласаа во корист на […]

Власт

Царовска на средба со директорите на основните училишта за имплементацијата на новите наставни програми

Директорите на основните училишта на денешната онлајн средба ја информираа министерката за образование и наука Мила Царовска дека за учебната 2021/2022 фокусот го ставаат на подготовки за реализација на наставните програми за прво и за […]

Став

Никола Груевски: Денес дознав дека деновиве ОЈО објавиле дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана кои ги бев изнајмил

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавиле дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана кои ги бев изнајмил, а дел од нивните апологети во медиумите тоа го објавиле како сигурна информација. Невозможно […]

Балкан

Грција ќе ги чека одлуките на ЕМА за имунизација со вакцината на Џонсон и Џонсон

Ги очекуваме одлуките и на Европската агенција за лекови и на Националната комисија за вакцинација, за да започне имунизацијата и со вакцината на Џонсон и Џонсон, а веројатно тоа ќе биде во текот на мај, […]

No Picture
Опозиција

Мисајловски: Носењето заболени пратеници во Собранието е одраз на страв и паника во редовите на СДСМ

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно?” на ТВ Алфа гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски кој зборуваше за моменталната политичка ситуација во државата, нестабилното парламентарно мнозинство, како и за ненабавката на […]

УЕФА нема планови да ги намали домаќините за ЕП 2020 - МИА
Спорт

Италијанскиот премиер застана зад УЕФА

Премиерот на Италија Марио Драги ја поддржа денеска Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) која жестоко се противи на формирање Супер лига од затворен тип во која би играле 20 финансиски моќни екипи како замена за постојната Лига на […]

Свет

СЗО ја продолжува светската здравствена вонредна состојба

Светската здравствена организација ја продолжи глобалната  здравствена вонредна состојба поради пандемијата на Ковид-19 за уште три месеци, соопшти Комитетот за итни случаи на СЗО. Комитетот се согласи дека пандемијата останува во вонредна состојба за јавното […]