Свет

СЗО: Над 4,5 милиони нови случаи на Ковид-19 во светот за една недела

– Повеќе од 4,5 милиони нови случаи на инфекција со коронавирусот се пријавени низ светот за една недела, според неделниот епидемиолошки билтен на Светската здравствена организација (СЗО). Инциденцата се зголеми за 11 проценти во споредба […]

Спорт

Челзи за прв пат од 2014 година ќе игра во полуфиналето во ЛШ

– Екипата на Челзи синоќа го елиминира Порто (2:0, 0:1) во четвртфиналето од фудбалската Лига на шампионите со вкупен резултат 2:1. Клубот од Лондон стигна до полуфиналето во елитното натпреварување за прв пат од 2014 година. […]

Вести

(ФОТО) Драги Рашковски поднесе оставка од функцијата во Владата

– Драги Рашковски во објава на Фејсбук изутринава напиша дека се повлекува од функција Секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на програмата на Владата на С. Македонија. Тој во објавата го сподели  […]

Свет

УНФПА: Половина од жените во државите во развој не одлучуваат за своето тело

– Само половина од жените во државите во развој имаат контрола над своите тела – одлуки за полов однос, здравствена заштита и контрацепција, покажа извештај на ОН. Во документот се наведува дека на жените и девојчињата […]

Реакција од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Мила Царовска - МИА
Опозиција

Тестови за корона нема ни за лек, Филипче штелува бројки, за ова треба да одговара

По повеќе од една година корона пандемија граѓаните не можат да најдат термин за тестирање. Термин за тестирање нема ни за лек. И додека министерот Филипче велеше дека ќе има околу две илјади заболени лица, […]

Свет

Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза“ на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“

– Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза“ на употребата на вакцината  на „Џонсон и Џонсон“ против коронавирусот, поради случаи на појава на згрутчување […]

Останати спортови

Вуков тестираше на дождливата патека Муџело

– Македонскиот автомобилист Ристо Вуков – Рико го одработи и вториот тест со автомобилот Порше 991 ГТ3, како подготовка за новата сезона од трките во Порше Карера Куп Италија. Откако го промовираше автомобилот во средината на […]

САД: Демократите предлагаат помош од три трилиони долари - МИА
Свет

Пелоси го покани Бајден да се обрати во двата дома на Конгресот на 28 април

– Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси го покани американскиот претседател Џо Бајден за првпат да се обрати на заедничка седница на двата дома на 28 април. Пелоси го покани шефот на државата […]

Спорт

Нејмар потврди дека ќе го продолжи договорот со ПСЖ

– Напаѓачот на ПСЖ, Нејмар најави дека ќе го продолжи договорот со парискиот клуб. – Ситуацијата со договорот веќе не е проблем. Се чувствувам многу пријатно во ПСЖ, исто како дома. Тука сум посреќен од кога […]

Издвојуваме

Европа ја заслужува софата на Ердоган

14 април 2021 Политико – Арлингтон Турчин со мустаќи, две позлатени столици со висок наслон за грб и кадифен тросед. Излезе дека ова е сè што е потребно за да се создаде трајно зближување на […]