Хроника

ОВР Струга до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава

ОВР Струга до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против К.М.(44) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. […]

Балкан

Грошељ: Изјавата на Мицкоски дека нон-пејперот не е на Јанша, туку на Фајон, Пицула и Заев е класична лажна вест

Класична лажна вест и теорија на заговор – вели словенечкиот евтопратеник Клемен Грошељ за изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијаn Мицкоски дека премиерот на Словенија и негов пријател Јанез Јанша не бил креатор на нон-пејперот […]

Опозиција

Мицкоски: Наместо да се делиме по етничка основа, да ги одвоиме криминалците од чесните и тие да се изведат пред лицето на правдата

Во денешното издание на Клан телевизија во емисијата ”Клан дебата” лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски потенцираше дека Македонија е на сите граѓани кои живеат и работат во неа и затоа сите треба да се […]

Опозиција

Мицкоски: Да бевме власт ќе донесевме вакцини и ќе спасевме многу животи

Во вечерашното издание на дебатната емисија на ТВ Клан гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој зборуваше за политичката ситуација во државата, нестабилното парламентарно мнозинство, криминалните афери на власта, како и за ненабавката на вакцини […]

Свет

„Шпигел“: Русија гради нова голема воена база на Крим

Русија распоредува десетици илјади војници на границата со Украина. Сателитски снимки покажуваат како на полуостровот Крим се појавила огромна воена база, пишува германскиот весник „Шпигел“. Весникот прецизира дека воениот објект е „подигнат“ во источниот дел […]

Свет

Принцот Вилијам ја критикуваше европската Супер лига

Претседателот на Англискиот фудбалски сојуз (ФА) принцот Вилијам, го критикуваше денеска формирањето на европската Супер лига, нагласувајќи оти ја дели загриженоста на навивачите поради идејата за ново клупско натпреварување. -Сега, повеќе од кога и да […]

Вести

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината „Фајзер“

Министерството за здравство информира дека попладнево стигна првата пратка од вакцината „Фајзер“, која тоа ја обезбеди cо директни преговори со овој производител на вакцина против Ковид 19. -Станува збор за 10.530 дози од вакцината „Фајзер“, […]

Власт

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Од 27 април планираме да има одредено олабавување на мерките во смисла на дозволи за работа, но будно ги следиме препораките не Комисијата за заразни болести, рече вечерва вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи. Битиќи […]

Спорт

Челзи, Манчестер сити и Реал Мадрид пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Висок претставник на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) не ја исклучи можноста Реал Мадрид, Манчестер сити и Челзи, три од 12-те клубови кои застанаа зад новата Супер лига, да бидат исфрлени од полуфиналето во тековната сезона […]

No Picture
Свет

Велика Британија забрани влез на патници од Индија поради коронавирусот

Британската Влада забрани влез за патници од Индија во Велика Британија, освен за британски државјани кои по пристигнувањето ќе мораат да заминат во карантин на свој трошок, поради влошената состојба со пандемијата на Ковид-19 во […]