Временска прогноза

Претпладне сончево и свежо, попладне со мала до умерена облачност

Претпладне сончево и свежо, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од -5 до 1, а максималната ќе достигне од 9 […]

Астрономски календар

Астрономски календар

– Денеска понеделник, 1 март 2021 година, 60-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 305 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 11 минути, а ќе зајде во 17 часот […]

Хроника

Уапсени тројца велешани

На 27.02.2021 во 12.30 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес ги лишиле од слобода Ф.О.(27,) А.Р.(30) и Л.Р.(31), сите од Велес, поради сомнение дека од 11.00 до 12.00 часот со употреба на тврд […]

Бизнис и економија

Интервју на Марија од CRUX за Опсервер: Пандемијата не нѐ спречи, нашиот мал бизнис е многу поддржан од заедницата!

Влијанието на пандемијата во најголема мера е негативно, но од бизнис аспект би се согласиле дека токму овие новонастанати услови ги променија навиките и однесувањето на поединци, и истите сфатија дека со поддржувањето на малите […]