Uncategorized

Продолжува судењето за „Титаник”

– Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Титаник“, кој се однесува на изборни нерегуларности. Овој судски предмет е уште во фаза на доказна постапка. На претходното рочиште, на […]

Вести

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Првата фаза од Пописот на населението, домаќинствата и становите почнува денеска со попишување на вработените во дипломатско-конзуларните претставништва и нивните семејства, на дијаспората, припадниците на армијата во странство, затворениците и бездомниците. Оваа активност ќе трае […]

Власт

Џафери на координација со пратеничките групи за договор за пленарна седница

Дали Собранието на Република Северна Македонија неделава ќе одржи пленарна седница ќе се знае веројатно денеска по редовната понеделничка координативна средба на првите луѓе на пратеничките групи со претседателот на Парламентот Талат Џафери. За договореното […]

Политика

Седници на собраниските комисии за финансирање и буџет и за здравство

– Во Собранието на Република Северна Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за финансирање и буџет и за здравство. На дневен ред на Комисијата за финансирање и буџет е Предлог на закон за задолжување на […]

Власт

Се финализираат деталите за вакцините, Филипче тврди дека наскоро ќе стигнат

Засега не се знае кога точно во земјава ќе пристигнат вакцините против Ковид-19 со кои треба да стартува масовната имунизација на населението. Процесот на вакцинација почна, но само на директно изложените здравствени работници во ковид […]

Сончево и топло со свежи утра - МИА
Временска прогноза

Сончево и свежо

Времето денеска ќе биде претпладне сончево и свежо, а попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а долж Повардарието засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од -5 до 1, а […]

АМСМ Соопштенија

Состојба на патишта

ИЗВЕШТАЈ ЗА СОСТОЈБА НА ПАТНИ ПРАВЦИ И ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ Извештај бр. 0232 01.03.2021 06:00 часот СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2020 година започна законската обврска за задолжително поседување […]

Информации

На денешен ден…

1498.- На патот кон Индија, португалскиот морепловец Васко де Гама како прв Европеец испловил на брегот на сегашната африканска држава Мозамбик. 1562.- Француските римокатолици, со благослов од Ватикан, најбрутално претепале околу 1.200 хугеноти (француски протестанти), […]

Верски календари

Од верските календари

1 март 2021 ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 16 февруари. Денеска е Св.маченици Памфил, Порфириј и други. На овој ден за време на царувањето на Диоклецијан, 12 маченици пострадаа […]

Верски календари

Денеска е Св.маченици Памфил, Порфириј и други.

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 16 февруари. Денеска е Св.маченици Памфил, Порфириј и други. На овој ден за време на царувањето на Диоклецијан, 12 маченици пострадаа заради нивната цера […]