Балкан

Коњуфца: Српските воени злосторници ќе се казнуваат и во отсуство

Вршителот на должноста претседател на Косово, спикерот на републичкото Собрание, Глаук Коњуфца денеска најави дека истрагите за српските злосторства во војната од 1998-99 година ќе продолжат, а на воените злосторници ќе им се суди и […]

Свет

Вашингтон доби отштета од 335 милиони долари од Судан за нападите на Ал Каеда

САД денеска  потврдија дека добиле отштета од Судан во износ од 335 милиони долари за жртвите на атентатите извршени од Ал Каеда во 1998 година и потврдија дека сега сакаат да „отворат ново поглавје во […]

Доза здравје

ЕМА не утврди фактори на ризик за згрутчување на крвта во случаите по имунизацијата со АстраЗенека

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека засега не идентификувала фактори на ризик како што се возраст, пол или претходна историја на згрутчување на крвта во случаите на згрутчување на крвта пријавени по имунизација […]

Свет

Нигер ноќеска спречи обид за воен удар од непознати напаѓачи, соопшти владата во Нијамеј

Нигер спречи обид за воен удар од непознати напаѓачи, неколку дена пред новоизбраниот претседател Мохамед Базум да ја преземе функцијата, соопшти денеска владата, јави ДПА. -Вооружена група, околу 3 часот утринава, со три тешко вооружени […]

Опозиција

Стојаноски: Троецот Заев, Шилегов и Наумоски ја уништи општината Ѓорче Петров, на општината потребна и е власт која ќе вложува во неа, потребно и е ВМРО-ДПМНЕ

Драги сограѓани, Четири години СДСМ на власт, четири години Ѓорче Петров заборавена општина. Троецот Заев, Шилегов и Наумоски ја уништи општината Ѓорче Петров и безмалку да нереализираше ниту еден проект во изминативе четири години. Нема […]

Спорт

Пацоли ќе ги награди косовските фудбалери доколку ја победат Шпанија

Лидерот на партијата Алијанса ново Косово (АКР), еден од најуспешните и најбогати косовски бизнисмени, Беџет Пацоли вети дека ќе ги награди членовите на косовската фудбалска репрезентација доколку на вечерашниот натпревар против репрезентацијата на Шпанија постигнат […]

Вести

Италија протерува двајца руски дипломати поради шпионажа, Москва најавува реципрочен одговор

Италија протера двајца руски дипломати откако беше уапсен капетан од италијанската морнарица, кој наводно му дал доверливи документи на еден од нив. Италијанските власти велат дека меѓу документите биле и документи на НАТО. Полицијата соопшти […]

УЕФА нема планови да ги намали домаќините за ЕП 2020 - МИА
Спорт

УЕФА воведе правило за пет измени на Европското првенство

Репрезентациите на Европското фудбалско првенство што ќе се одржи од 11 јуни до 11 јули ќе можат да извршат по пет измени во текот на секој натпревар, соопшти денеска Европската фудбалска асоцијација (УЕФА). Правилото за […]

Свет

Финска до 30 април ги продолжи ограничувањата на границата

Финска до 30 април ги продолжи ограничувањата на границата што се воведени заради пандемијата на коронавирусот, соопшти денеска прес-службата на финската Влада. “Пандемијата на коронавирусот продолжува и натаму. Во тој поглед, како и за да […]

Власт

Димитров – Пахор: Евентуалниот неуспех на ЕУ за консензус за старт на преговорите со Северна Македонија ќе има регионални импликации

Евентуалниот неуспех на ЕУ во постигнувањето консензус за почнување на преговорите со Северна Македонија ќе има регионални импликации и затоа е неопходен одлучен и навремен исчекор на евроинтегративниот пат со што ќе се даде нова […]