Политика

Заврши координацијата кај Џафери, вечерва нема седница за одложување на пописот

Нема услови денеска да се одржи седница на Собранието за одложување на пописот. Ова е епилогот од попладневната координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери, информираат од пратеничките групи. Според нив, доколку се создадат услови, […]

Бизнис и економија

Се зголемува минималната плата, недела ќе биде неработен ден, работниците во трговските центри ќе имаат и двојна дневница и слободен ден

Висината на минималната плата ќе се покачи за 1,7 проценти и од април 2021 година ќе изнесува 22,146 денари бруто или 15,194 денари нето, соопшти Министерството за труд и социјална политика (МТСП) по денешната седница […]

Балкан

Томов: Доколку Бугарија ги олабави мерките лесно може да се дојде до бројка од 15.000 хоспитализирани

Професорот на Новиот бугарски универзитет, математичарот Лачезар Томов, го критикуваше претстојното отворање на рестораните и трговските центри во Бугарија. -Многу е рано за тоа што се прави, коментираше Томов за бугарското Националното радио, по одлуката […]

Спорт

Левандовски еден месец надвор од теренот поради повреда

Фудбалерот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски ќе паузира еден месец од играње фудбал поради повреда на коленото. Левандовски во неделата постигна два гола во триумфот на Полска над Андора (3:0) во мундијалските квалификации, пред да […]

Балкан

Албанија доби 90 милиони евра од ЕУ за справување со пандемијата

Европската комисија, во името на ЕУ, денеска одвои 90 милиони евра за Албанија, во рамки на својата програма за макро-финансиска помош (МЈП), поврзана со Ковид-19, јави Топ чанел телевизија. Според истиот извор Албанија е осма […]

Свет

Навални почна штрајк со глад

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални почна штрајк со глад, а информацијата ја објави на Инстаграм од затворот во Владимирската област, каде издржува казна од две години и осум месеци. – Објавувам штрајк со глад со […]

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, потребата од Синдикатот и колективните договори се потврдува во најтешките моменти - МИА
Бизнис и економија

ССМ: Работниците надгласани за минималната плата од Владата и работодавачите

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) соопшти дека на денешната седница на Економско – социјалниот совет (ЕСС), прв пат, за потребата од усогласување на минималната плата, работодавачите и Владата со осум наспроти четири гласа ги […]

Свет

„Пју“: Мнозинството во САД, Велика Британија, Франција и Германија бара големи реформи на политичките системи

Американскиот истражувачки центар „Пју“, денеска објави резултати од анкета спроведена во САД и некои земји од Западна Европа, а поврзана со мислењата на граѓаните за нивните влади, политичкиот систем, демократијата и други прашања. Анкетата била […]