Став

Џон Илија Апелгрин: Да истресам што ми е на ум додека се уште го имам

Да истресам што ми е на ум додека се уште го имам: Зошто имаме здравствен хаос? Затоа што касапот ни е министер за здравство. Се наоѓаме во време на светска пандемија каде сите држави побрзаа […]

Власт

Заев: Целта на пописот е да бидат опфатени сите

Претседателот на Владата Зоран Заев, оствари средба со делегација на Сојузот на турски невладини организации – МАТУСИТЕБ, предводена од претседателот на Сојузот, Хустрев Емин, придружуван од Тахсин Ибрахим и проф. д-р. Сулејман Баки, на која […]

Бизнис и економија

Зошто само да гледате филмови со бизнис магнати? Режирајте го и вие вашиот филм во реалноста

Според инвеститорот Кевин О’Лири, не постојат старосни граници за да започнете и да развивате сопствен бизнис. О’Лири смета дека сега е вистинското време за тоа, поради пандемијата. „Да речеме дека сте во средно училиште…Зошто да […]

Власт

Маричиќ: Ќе завршевме со законот за попис вечерва ако немаше мала политизација

Имавме долга координација во Собранието меѓу пратеничките групи, Владата и претседателот на Собранието. Скоро сите пратенички групи се согласни дека час поскоро треба да се усвои законот за попис. За жал, не успеавме вечерва да […]

Македонија

Осуда за видеото на Џамбаски од Делегацијата на ЕП во Мешовитиот парламентарен комитет Северна Македонија-ЕУ

Изразуваме длабока загриженост во врска со видеото на европратеникот, во кое се изразуваат територијални претензии кон Северна Македонија од страна на партија во бугарската Влада и со кое се покажува отворено непочитување кон европските вредности, […]

No Picture
Балкан

Од понеделник се отвораат продавниците во Грција, но под строги правила

Под строги правила и протоколи, од понеделник се отвораат продавниците во Грција, со исклучок на трговските центри и моловите, јави дописничката на МИА од Атина. По препораките од Комисијата на епидемиолози, која денеска одржа маратонски […]

Свет

СЗО препорачува собирите по повод Велигден и Рамазан во Европа да се одржуваат на отворено

Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача верските собири во Европа, имајќи ги предвид Велигден и Рамазан, да се одржуваат на отворено во земјите каде собири се дозволени. „Во земјите каде вирусот се шири повеќе, треба […]

Балкан

Во Албанија останува на сила полицискиот час, единствено матурантите се враќаат во училиштата

Комитетот на експерти за справување со пандемијата денеска одлучи полицискиот час и другите органичувачки мерки во Албанија да продолжат да важат, а единствено се дозволува во училиштата да се вратат матурантите. -Врз основа на бројките […]

Свет

ЕУ воведе санкции против осум физички и три правни лица од Иран за задушување на протестите во 2019 година

Осум физички и три правни лица од Иран се соочија со санкции заради кршење на човековите права во земјата, одлучи Комитетот на постојаните претставници на ЕУ, а соопштија британските медиуми, повикувајќи се на дипломатски извор […]

Свет

Суд во Белгија и даде рок од 30 дена на Владата да ги укине анти-ковид мерките

Суд во Брисел и наложи на белгиската Влада да ги укине сите рестриктивни мерки за коронавирус во рок од 30 дена, потврди за ДПА Министерството за внатрешни работи. Владата ризикува дневна казна од 5.000 евра […]