Верски календари

Од верските календари

1 февруари 2021 ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 јануари. Денеска е Преподобен Макариј Египетски. Овој Макариј, кого црквата го нарекува уште и Велики, се роди во Горен Египет, […]

Временска прогноза

Повремено облачно со повремен локален дожд

– Променливо облачно со повремен локален дожд со послаб интензитет, на планините во западните делови со повремен снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 […]

Астрономски календар

Астрономски календар

Денеска е понеделник, 1 февруари 2021 година, 32-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 333 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 48 минути, а ќе зајде во 16 часот […]

Спречена кражба на музички инструменти во Берово - МИА
Хроника

СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.И.(34) од Куманово

СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.И.(34) од Куманово, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 18.01.2021 во Куманово, од […]

Реакција на Синдикатот на полицијата за прераспределувањето на полициските службеници - МИА
Хроника

Кривична пријава против С.Б.(34), од село Дугово

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против С.Б.(34), од село Дугово, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. […]

Хроника

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Ш.(25) од Тетово

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Ш.(25) од Тетово, сопственик на угостителски објект, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. На 25.12.2020 околу 20.00 часот […]