Политика

Симовски: Пописот е во интерес исклучиво на граѓаните, комбинираниот метод ќе даде високо ниво на квалитет на податоците

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски денеска на прес-конференција ја објави Методологијата за подготовка, организација и спроведување на пописот во април, која, како што рече, е објавена во Службен весник и може да […]

Бизнис и економија

Првата водородна машина на „Брако“ ги чисти улиците на Утрехт

Утрехт е првиот холандски град кој од вчера ја одржува хигиената на своите улици и пешачки зони со помош на најновата зелена машина на „Брако“ од брендот „Грин машинс“, GM 500 H2. Станува збор за […]

Став

Ганка Цветанова: Кажете ѝ на Захариева дека во Македонија постои бугарски културен центар

Кажете ѝ на @EZaharievaMFA дека во Македонија постои бугарски културен центар отворен како резултат на Договорот за културна соработка помеѓу🇲🇰и 🇧🇬 потпишан во 2002 г. од моја страна, како министер за култура, и тогашниот бугарски […]

Фудбалот се враќа во Европа – уште 13 земји знаат кога ќе ги продолжат првенствата - МИА
Спорт

Натпреварот од ЛE Волфсбергер – Тотенхем може да се игра во Москва

– Натпреварот од 1/16 финалето во Лига Европа меѓу австриски Волфсбергер и Тотенхем од Лондон кој е закажан за 17 февруари, може да се одигра во Москва, објавија руските медиуми. Ова се должи на забраната на […]

Доза Здравје

Намирници што, покрај Сонцето, придонесуаат за повеќе витамин Д во човековото тело

– Бројни научни истражувања потврдуваат оти Сонцето е главниот предуслов за лачење витамин Д во организмот, а скоро половина од светското население има недоволно, премалку количество од овој витамин во телото. За да се задоволат дневните […]

Интересно со Опсервер

Истражувања: Германците имале подобар секс во време на пандемијата

– Германците уживале во подобар секс во текот на пандемијата на коронавирусот, јави ДПА, повикувајќи се на германски истражувачи кои собрале докази во две засега, необјавени студии. Вкупно 72 отсто од мажите и жените анкетирани од […]

Општини

По 40 години реконструирана зградата на Кавадаречката полиција

– Ако сакаме да имаме ефикасност во работењето, ако сакаме да имаме зголемена безбедност на граѓаните, ние мораме  да имаме и мотивирани полициски службеници. За да имаме мотивирани полициски службеници, првиот предуслов е да направиме […]

Свет

Секој петти жител на Белгија има антитела на Ковид-19

Околу 20 проценти од населението на Белгија во моментов има антитела против коронавирусот, а здравствените власти предупредуваат дека колективен имунитет може да се појави само кога најмалку 70 проценти од популацијата е имуна. Најголем број […]

Власт

Заев: Доцниме со реформите во образованието, но нема ни да избрзуваме

– Целта на реформата е да го осовремениме нашето образование со нов модел на наставата кој е инспириран од образовните системи на развиени земји во Европа и светот, но имајќи предвид нашите автентични општествено-економски состојби […]

Балкан

Три години затвор за поранешниот началник на ГШ на СРЈ Момчило Перишиќ

– Поранешниот началник на Генералштабот на Армијата на поранешна Сојузна Република Југославија, генерал Момчило Перишиќ, денеска беше прогласен за виновен за шпионажа и осуден на три години затвор. Првостепена пресуда беше изречена и за поранешните припадници […]