Бизнис и економија

Големи штети во пчеларството од февруарските студови

Екстремно ниските температури што ја зафатија земјава пред две седмици, направија големи штети на пчеларите во одредени региони во Кичевско. Ниските температури кои се спуштија и до -18 степени, крајно неповолно се одразија врз состојбата […]

Балкан

Комеморација за Бандиќ во вторник, погребот в среда

Свечената комеморација по повод смртта на градоначалникот на градот Загреб Милан Бандиќ, ќе се одржи во вторник, во Хрватскиот народен театар, Трг Република Хрватске 15, додека погребот ќе биде в среда, на градските гробишта Мирогој. Градоначалникот […]

Полицијата приведе 36 лица за непочитување на забраната за движење - МИА
Хроника

Затворен угостителски објект во гостиварско бидејќи работел по дозволеното време

Полициски службеници од Полициската станица Гостивар синоќа во 21:30 часот извршиле контрола во угостителски објект во село Балиндол, гостиварско, сопственост на И.Б.(49) од с.Балиндол. При контролата, во објектот, покрај сопственикот, биле затекнати уште три лица […]

Останати спортови

Кристалниот глобус во супервелеслалом за Лара Гут

Швајцарката Лара Гут-Бехрами ја обезбеди титулата во супервелеслалом во рамки на Светскиот куп на скијање по денешната трка во Вал ди Феса, на која го освои второто место, зад победничката Федерика Брињоне од Италија. Брињоне […]

Свет

Бабиш: Чешка може да започне со употреба на руската вакцина и без одобрение на ЕМА

Чешкиот премиер Андреј Бабиш денеска изјави дека земјата може да започне со употреба на руската вакцина „Спутник V“ и без одобрение од Агенцијата за лекови на Европската унија (ЕМА). Бројот на случаи на коронавирус во […]

Останати спортови

На Пониква се одржа скијачки натпревар „Осоговски велеслалом“

Вкупно 82 скијачи од десетина градови од државата учествуваа на натпреварот „Осоговски велеслалом“ што денеска се одржа на Пониква. Распределени во пет возрасни категории, цицибани, деца, млади, сениори и ветерани, скоро сите ја завршија трката, […]

Свет

Во Јордан сменети двајца министри поради вечера во ресторан со повеќе лица

Јорданските министри за внатрешни работи и за правда денеска се отпуштени поради кршење на здравствените прописи кои спречуваат ширење на коронавирусот. „Премиерот Бишер ал-Хасавне побара да си поднесат оставка, што веднаш го поддржа кралот Абдула […]

Свет

Анкета: Повеќето Германци сакаат олабавување на мерките

Колку подолго трае заклучувањето, толку повеќе се намалува поддршката на германските граѓани за владините мерки, покажуваат најновите резултати од анкетата на весникот „Велт“. Според анкетата објавена денеска, 63 проценти од граѓаните сè уште ги поддржуваат […]

Реакција на Синдикатот на полицијата за прераспределувањето на полициските службеници - МИА
Хроника

Затворен угостителски објект во Кичево поради непочитување на протоколите за работа

Полициски службеници од ОВР Кичево, во содејство со Државниот пазарен инспекторат вчера во периодот од 19 до 22 часот, извршиле контрола во повеќе угостителски објекти на подрачјето на ОВР Кичево во врска со почитување на […]

Хроника

Приведени две лица од Велика Британија, приложиле фалсификувани негативни ПЦР-тестови

– На Граничен премин „Меѓународен аеродром Скопје“, вчера во 04.30 часот поради приложени фалсификувани негативни ПЦР тестови, од слобода биле лишени В.Б.(37) и Д.Х.(12), двајцата од Велика Британија. МВР денеска информриа дека тие биле предадени на […]