Кошарка

Зимска 3×3 лига: Продолжи доминацијата на екипата на „Dust Caffe“

Екипата на „Dust Caffe“ ја продолжи доминацијата во премиерната зимска 3×3 баскет лига, триумфирајќи и на третиот по ред квалификациски турнир што денеска се одржа во Скопје. Екипата во состав Ервин Цого, Марко Дујковиќ, Христијан Ристов и […]

Свет

Навални преместен во казнена колонија, на 200 км од Москва

Еден од главните критичари на Кремљ Алексеј Навални, пристигна во казнена колонија,  на 200 километри источно од Москва, каде што е префрлен на издржување на казната, соопшти денеска москвската Јавна комисија за надзор (ОНК). „Алексеј […]

Бизнис и економија

Хоџа: До 31 март ќе се пролонгира рокот за откуп на уште 1 500 тони ттутун, а наскоро ќе се знае кој ќе ги купи

Рокот за откуп на тутунот ќе се пролонгира до 31 март за да се докупат уште околу 1 500 тони што како вишок останаа, а набрзо ќе се знае кој ќе ги преземе количините. Ова […]

Свет

Папата Франциск го осуди киднапирањето на 317 девојчиња во Нигерија

Папата Франциск денеска, по молитвата Ангелус во Св. Петар во Ватикан, го осуди „грозоморното киднапирање“ на 317 нигериски ученички. – Драги браќа и сестри, им се придружувам на нигериските бискупи во осудата на грозоморното киднапирање […]

Балкан

Првиот човек на српскиот фудбал одби полиграф за вмешаност во планирање атентат врз Вучиќ

Претседателот на Фудбалската федерација на Србија (ФСС) Славиша Кокеза, кој денеска е приведен во рамки на истрагата против криминалната група на Вељко Беливук, одбил во текот на денот да биде подложен на полиграфско тестирање. Агенцијата […]

Вести

Повлечен авансот за кинеските вакцини, но договорот не е откажан

Министерството за здравство го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на вакцини од кинескиот производител „Синофарм“, но договорот за нивната набавка не е откажан. Од Министерството за здравство за МИА велат дека уплатата била […]

Спорт

ПМФЛ: Шкендија го совлада Вардар

Лидерот Шкендија го совлада попладнево актуелниот шампион Вардар со 2:1 во дерби натпреварот од 20 коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Со триумфот Шкендија ја зголеми предноста на табелата, откако второпласираниот Шкупи одигра без […]

Став

Проф. Росоклија: Треба да престанеме да зборуваме за “промена на името”

Треба да престанеме да зборуваме за “промена на името”. Нам не ни го променија името, нам ни го одземаа правото да сме Македонци, а со преспанскиот и со бугарскиот “договор”, инсталираниве што глумат власт и […]

Вести

Регистрирани 305 нови ковид позитивни, 167 оздравени и 11 починати

Нови 305 случаи на ковид-19 од направени 2.533 тестирања се регистрирани во изминатите 24 часа. Оздравени се 167 пациенти, а починале 11 лицa, соопшти Министерството за здравство Најмногу нови случаи има во Скопје 153, Кавадарци […]

Свет

Совет на Европа: Неопходна е соработка со Русија

Советот на Европа (СЕ) смета дека соработката со Русија е неопходна во поглед на обезбедување на човекови права и демократија, изјави денеска генералната секретарка на СЕ, Марија Пејчиновиќ Буриќ во писмото испратено до рускиот министер […]