Информации

Без вода корисниците на улиците „Јордан Мијалков“ и „50-та Дивизија“

– Поради уличен дефект ф 80 мм на ул.„Јордан Мијалков“ 44, прекинато водоснабдување денеска ќе имаат корисниците од оваа улица и од ул. „50-та Дивизија“. ЈП Водовод и канализација-Скопје информира дека прекинот  на водоснабдувањето е од […]

Свет

Британија ќе дели брзи тестови за семејствата со деца кои посетуваат училиште

– Министерството за здравство на Велика Британија денеска соопшти дека сите домаќинства со деца кои посетуваат основно или средно училиште еднаш неделно ќе имаат можност да добијат два брзи теста против Ковид-19, со цел да се […]

Политика

Богојески: Господин Георгиевски нуди пазарџиски купи продади метод, а македонскиот идентитет не е на продажба!

Промоторот на Македонски концепт, Петар Богојески остро реагира на изнесеното предлог решение за решавање на македонско-бугарскиот спор од страна на поранешниот премиер Љупчо Георгиевски. Богојески очекува од него многу повеќе и посуштински. Но според Богојески, […]

Општини

Тешка сообраќајна несреќа на Пониква, едно лице загина

– Едно лице загина, а две се потешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што околу три часа по полноќ се случи во месноста Аеродром на Пониква. Патничко моторно возило „фолксваген туарег“ со бугарски регистерски таблички, кое […]

Кошарка

Роденденска победа на Дончиќ со Далас

– Кошаркарите на Далас ставија крај на победничката серија од осум натпревари на Бруклин, триумфирајќи на гостувањето кај „Нетси“ со 115:98. Најефикасен во победничкиот тим беше Словенецот Лука Дончиќ, кој на својот 22 роденден, постигна […]

Свет

Папата Франциск ќе го посети Ирак во март, како што е планирано

Посетата на папата Франциск на Ирак нема да биде одложена, иако амбасадорот на Ватикан во Ирак, кој требаше да игра важна улога при неговото доаѓање во земјата најавено за следната недела, е позитивен на коронавирусот. […]

Балкан

Поради случаи на Ковид-19, Бугарија нема да учествува на НАТО-маневрите во Црното Море

 – Бугарското Министерство за одбрана пред седум дена ги извести НАТО и Генералштабот на Романија дека Бугарија нема да може да учествува во маневрите „Посејдон 21“ поради случаи на коронавирус, објави Бугарската национална телевизија (БНТ). Како […]

Балкан

До изборите со Загреб ќе управува заменик-градоначалничката Павичиќ Вукичевиќ

– До локалните избори во мај годинава, со Градот Загреб ќе управува Јелена Павичиќ Вукичевиќ (46), заменичка на градоначалникот Милан Бандиќ, кој почина рано утрово од срцев удар. Партијата на трудот и солидарноста на Бандиќ потврди […]

Опозиција

Заев преку Георгиевски порачува, македонско малцинство во Бугарија не постои, и директно го негира постоењето на македонскиот јазик

Зоран Заев вчера преку Љубчо Георгиевски пушти пробен балон во јавноста, и порача дека македонскиот јазик не постоел во коресподенцијата на патриотските револуционерни организации директно негирајќи ја ппсебноста на македонскиот јазик, како и посебноста на […]

Димитриевски: Продолжува работата на штабот и Општина Куманово - МИА
Став

Максим Димитриевски: Срамен и понижувачки за Македонија и Македонскиот народ е акцискиот план кој што вечерва го предложи поранешниот Премиер Љупчо Георгиевски

Акцискиот план кој што вечерва го предложи поранешниот Премиер Љупчо Георгиевски е срамен и понижувачки за Македонија и Македонскиот народ. Овие ставови директно ги разнебитуваат нашите Македонски корени, ги поткопуваат столбовите на постоењето на Македонската […]