Став

Љупчо Златев: Дајте сами да си ја креираме сите наставната програма. Во Америка ова постои со години!

Со оглед на лудиве реформи каде што децата ќе ги учат на наставни програми без историја и со хомосексуализам – време е да побараме право на Home Schooling. Секој дома да си ги учи децата […]

Ракомет

Шпанија ја совлада Франција за бронза на ракометниот Мундијал

Актуелниот европски првак Шпанија го освои бронзениот медал на Светското првенство за ракометари, откако попладнево ја совлада Франција со 35:29 (16:13). Шпанците доминираа во „малото финале“ и уште од почетниот удар беа во континуирано водство […]

Свет

Германија и помага на Португалија со воени лекари и опрема за борба со Ковид-19

Германската армија ќе испрати медицински лица и опрема во Португалија, јави ДПА. Причината е што таму местата во одделите за интензивна нега се исцрпени поради драстичниот раст на заразените со коронавирусот. Португалија вчера побара помош […]

Спорт

Барселона ќе го тужи „Ел Мундо“ поради детали од договорот со Меси

Шпанскиот прволигаш Барселона попладнево официјално соопшти дека ќе започне судска постапка против „Ел Мундо“, откако весникот еднострано објави детали од договорот вреден 555 милиони евра меѓу каталонскиот клуб и капитенот Лионел Меси. Мадридскиот весник, поткрепувајќи ја информацијата со […]

Македонија

Сојуз на средношколци: Скратени наставни програми беа и продолжуваат да бидат дел од нашите барања

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета. Државната матура, според Сојузот, треба да […]

Хроника

Во акциска контрола едно лице затекнато во незаконит лов со пушка за која немало дозвола

При спроведена акциска контрола едно лице денеска било затекнато во незаконит лов на место викано “Црвени брегови”, атар на Берово, со ловечка пушка за која немало дозвола. Оружјето му е одземен, и против лицето ќе […]

Свет

Во Аргентина веќе се спроведува „данокот за милионери“ како помош за борба со Ковид-19

Еднократниот данок за најбогатите луѓе во Аргентина за помош во борбата против коронавирусот веќе се спроведува, јави Би-Би-Си. Со средствата ќе се плаќаат медицински материјали и ќе обезбедат стимулации за компаниите во кризата. Околу 12.000 […]

Ракомет

Хрватот Анте Кудуз од следната сезона во дресот на Вардар 1961

Македонскиот ракометен првак Вардар 1961 соопшти денеска дека го договорил хрватскиот лев бек Анте Кудуз како свое големо засилување за следната сезона. Вардар 1961 потпиша двегодишен договор со Кудуз (25) и тој во Скопје би требало да остане до […]

Вести

Над 3.000 приведени во денешните протести низ Русија

Повеќе од 3.000 лица се уапсени на денешните протести во Русија за поддршка на опозицискиот лидер Алексеј Навални, соопшти невладината организација ОВД-Инфо. Според ОВД-Инфо, 844 од апсењата се извршени во главниот град Москва. Протести беа […]

Свет

Руската полиција ја приведе сопругата на Навални

– Руската полиција ја приведе Јулија Навалнаја, сопругата на опозиционерот, Алексеј Навални, за учество во неодобрен протест во Москва, јавија западни медиуми повикувајќи се на информации на приврзаниците на Навални на социјалните мрежи. Повеќе од 300 […]