Политика

Прв пат донесена Програма за водостопанство, од државниот буџет одвоени 916.000.000 денари

– Владата денеска ја донесе првата Програма за водостопанство. За Програмата годинава во државниот буџет се предвидени 916.000.000 денари. Како што соопшти владината прес-служба, средствата од Програмата за водостопанство ќе бидат наменети за изградба, реконструкција, набавка […]

Свет

Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

– Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј изјави дека Европската комисија ќе воспостави механизам за распределба на вакцините од земјите членки на ЕУ кон партнерските држави. – Специјален фокус ќе биде на Западен Балкан и земјите […]

Политика

За инвестирање во животната средина 98.000.000 денари

– Владата денеска, на предлог на Министерството за животна средина и просторно планирање, ја донесе Програмата за инвестирање во животната средина за 2021 година. За Програмата се предвидени вкупно  98.000.000 денари. -Доделувањето на средствата за проекти […]

Власт

Владата ја усвои Програмата за работа во 2021-ва, приоритети ЕУ, владеење на правото, здрава животна средина

– Владата на денешната седница ја усвои Програмата за работа во 2021 година. Програмата, како што наведува владината прес-служба, е целосно во функција на остварување на стратешките приоритети: обезбедување забрзан и одржлив економски раст, повисок […]

Спорт

Бројот на трансфери во светскиот фудбал првпат се намали по една деценија поради Ковид-19

– Бројот на меѓународни трансфери во машкиот фудбал минатата година првпат се намалил на годишно ниво во последната деценија, соопшти Светската фудбалска федерација (ФИФА), укажувајќи дека надолниот тренд се должи на пандемијата на коронавирус. Годишниот […]

Власт

Владата го утврди Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за електронски комуникации

– Министрите во Владата вечерва на седница го утврдија Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за електронски комуникации, соопштија од владината прес-служба. Целта на измените и дополнувањата на Законот за електронските комуникации, според соопштението […]

Власт

Утврдени текстовите на законите за патни исправи, за лична карта и за безбедност на сообраќајот на патиштата

– Владата денеска ги утврди текстовите на Предлог-законот за изменување на Законот за патните исправи на државјаните на Република Северна Македонија, на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за личната карта и на Предлог-законот за […]

Власт

Владата ја одржа 40. седница

Скопје, 19 јануари 2021 Владата на Република Северна Македонија на денешната 40-та седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката на работното време на рестораните и другите угостителски објекти согласно која […]

Бектеши: Во изминатите три месеци обезбедивме поддршка од 550 милиони евра за компаниите и граѓаните - МИА
Власт

Бектеши: Се укинуваат царинските стапки за 71 тарифна ознака

– На предлог на Министерството за економија Владата донесе одлука да ги укине царинските стапки за 71 тарифна ознака кои се однесуваат на преработувачката индустрија, напиша денеска на својот фејсбук профил, министерот за економија, Крешник […]

Свет

Бајден и Харис ќе им оддадат почит на жртвите од Ковид-19 пред Меморијалот на Линколн

– Во предвечерието на нивната инаугурација, новоизбраните претседател и потпретседателка на САД, Џо Бајден и Камала Харис ќе им оддадат почит на речиси 400.000 Американци кои починаа од Ковид-19. Бајден денеска ќе пристигне во Вашингтон, […]