Свет

СЗО: Можеби никогаш нема да го најдеме нулта пациентот

Светот можеби никогаш нема да најде „нула пациентот“ во потрагата по потеклото на Ковид-19, изјави денеска Марија Ван Керхове, техничката шефица на Светската здравствена организација за оваа болест. Тимот на СЗО што го истражува потеклото […]

Власт

Заев: Ние, мажите не смееме да бидеме неми сведоци на насилството врз жените и девојчињата

Гласот и силата на мажите треба да бидат насочени кон искоренување на домашно насилство, сексуалното вознемирување, силување, присилен брак и сите други форми на родово базирано насилство, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил. -Ние, […]

Свет

Рекордна смртност во Португалија, повторно „затворање“ на земјата

Фирмите затворени, а повеќето луѓе денеска се повлекоа во своите домови во Португалија, на првиот ден од новото „затворање“ на земјата, иако родителите сè уште можат да ги носат своите деца на училиште. Сите несуштински […]

Власт

Маричиќ: Подготвени сме за модерен попис – политиката подалеку од статистичката операција

Државата е подготвена за спроведување на пописот според највисоките светски и стандардите на Еуростат. Сè што се прави за пописот е според стандардите на Еуростат и е вградено во Законот за попис, вели министерот за […]

Балкан

Се отвораат продавниците во Грција, а се задржува забраната за движење и полицискиот час

Олабавување на мерките во Грција, со отворање на сите продавници и моловите, козметичките и фризерските салони, берберниците, центрите за техничка контрола на возила, но под строги услови соопшти министерот за развој и инвестиции Адонис Георгиадис, […]

Политика

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција. […]

Опозиција

Милошоски: Пописот треба и мора да се реализира, но не ваков каков што сака да го направи СДСМ и по цена на животите на граѓаните

На денешната седница на Собранието на Република Македонија се обрати пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски кој зборуваше за законот за попис, методологијата за донесувањето на истиот, како и моменталната ситуација со Ковид-19 пандемијата […]

Политика

Богојески: Бугарија е виновна за запаленото знаме!

Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани. Секако дека е непримерно да се запали знаме на друга држава, секако дека тоа го осудуваме, но воедно и изразувамe разбирање за револтот […]

Промо

Запознајте ги Galaxy Buds Pro: Епски звук во секое време

Совршен квалитет на звукот, интелигентна функција за поништување на бучавата и унапредена поврзаност во беспрекорен дизајн   Скопје, 15. јануари 2021. – Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. најави лансирање на новите безжични слушалки Galaxy Buds […]

ММФ: Стабилниот денар е клучно сидро на макроекономските политики - МИА
Свет

Директорката на ММФ ги повика владите во светот да трошат што е можно повеќе

Креаторите на политики ширум светот треба желно да прифаќаат зголемување на трошоците за да помогнат во заживување на нивните погодени економии, изјави денеска шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Гергиева на годишниот руски економски […]