Штрајк на вработени во „Амазон“ во Германија - МИА
Свет

Амазон купи 11 авиони за да ги забрза испораките

Американската онлајн компанија „Амазон“ денеска соопшти дека купила 11 авиони Боинг 767-300, со цел да ја зајакне можноста за брза испорака на стоки и да одговори на растот на нарачките преку Интернет. Авионите, од кои […]

Приведени тројца жители на Теарце за напад врз малолетник од Пршовце - МИА
Uncategorized

Пријава за измама-ветување за работа во Канада

– Дваесет и седумгодишник од Тетово во полицијата пријавил дека бил измамен од човек кој му ветувал престој и работа во Канада, за што уплатил 28 илјади денари. Тетовец преку електронска пошта добил понуда во […]

Став

Ивор Мицковски: Не режим, ова е режим на неспособни и арогантни саможивници кои мислат дека можат да прават што сакаат

Косово обезбеди 500 илјади анти-ковид вакцини од „Фајзер”. Хаха, нашите неспособњаковичи пак се извадија. Пак исполажаа, пак неспособни, и пак никому ништо. Ние сме пелцувани од срам и одговорност. Интересно е дека нашето каснење, не […]

Свет

ПЕЦ: Повеќе од 600 новинари починаа од Ковид-19 во 59 земји

Повеќе од 600 новинари починаа од Ковид-19 во 59 земји во текот на десетте месеци од 2020 година, соопшти денеска меѓународната невладина организација Прес емблем кампањ – ПЕЦ.  „Од 602 новинари кои починаа од Ковид-19 од […]

Свет

Данска ги заостри рестриктивните мерки поради новата варијанта на коронавирусот

Данска воведе дополнителни рестриктивни мерки, насочени кон сузбивање на забрзаното ширење на новата варијанта на коронавирусот, за која се верува дека е многу позаразна, изјави премиерката Мате Фредериксен. Новите забрани вклучуваат намалување на бројот на […]

Македонија

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат вкупно 889 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 519 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство. Во болницата во Битола се хоспитализирани […]

Балкан

Бројот на повредени во експлозијата во Урошевац се зголеми на 42 лица

– Бројот на повредени во денешната експлозија во ресторанот „Вилиџ“ во Урошевац (Феризај) во Косово, се искачи на 42, а меѓу нив има и две малолетни лица, изјави денеска градоначалникот Казим Река. Во изјава за […]

Македонија

Мурал посветен на докторите и нивната борба против коронавирусот

Младиот уметник од Тетово, Рејан Етеми изработи мурал на влезот во градот во чест на лекарите и медицинските работници. Сликата е нацртана во боја на ѕидовите од подвозникот на самиот влез на Тетово од западната […]

Свет

Иран бара од Интерпол потерница за Трамп и уште 47 американски претставници

– Иран испрати барање до Интерпол за распишување на меѓународна црвена потерница за 48 американски високи претставници, меѓу кои и претседателот на САД Доналд Трамп, кои се товарат за вмешаност во убиството на генералот Касем […]

Свет

Индија ќе започне да извезува вакцини за неколку недели

Индија ќе започне со извоз на произведени вакцини против коронавирус во рок од две недели од почетокот на кампањата за имунизација во земјата, изјави за Би-Би-Си официјален претставник на индиското Министерство за надворешни работи. Официјалното […]