Десет јавни чешми во тетовските села со неисправна вода за пиење - МИА
Информации

Нормализирано водоснабдувањето на улица „Моцартова“ 45

– Дефектот на улица „Моцартова“ 45 во населбата Даме Груев е завршен, информираат од ЈП „Водовод и Канализација“- Скопје. Како што стои во соопштението од претпријатието, водоснабдувањето е нормализирано во 14:45 часот.

Информации

Укината забраната за движење на тешки моторни возила на патот Крива Паланка – ГП „Деве Баир“

– Забраната за движење на тешки моторни возила на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир е укината, соопшти ЈП „Македонија пат“. Забраната беше воведена поради интензивни врнежи од снег.

Свет

СЗО: Вакцината на Модерна во две дози на 28 дена, изземени бремените жени

– Панел експерти од Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача вакцината против Ковид-19 од американскиот производител Модерна да се дава во две дози во интервал од 28 дена, што во исклучителни околности може да се […]

Балкан

Сусам од Индија вратен од српската граница

– Граничната фитосанитарна инспекција на Србија врати пратка од 17,8 тони сусам од Индија, поради присуството на етилен оксид во количина поголема од дозволеното, соопшти денеска Министерството за земјоделство за Танјуг. За предметната пратка донесена […]

Балкан

Рама: Чиста дезинформација се тврдењата за поврзаноста на Ндрангета со лица во Албанија

– Албанскиот премиер Еди Рама денеска првпат јавно реагираше по објавувањето на прислушувани разговори, во кои, како што се наведува, се вклучени претприемачи, европратеници, но и албански политичари кои имаат врски со италијанската мафија Ндрангета, […]

Општини

Се поголем е бројот на корисници на средства од ИПАРД 2 програмата во Делчевско

–  Се поголем е бројот на корисници на средства од ИПАРД  2 програмата во Делчевско. Еден од оние кои имаат добиено солидна финансиска поддршка преку инструментот за претпристапна помош за рурален развој е делчевецот Љупчо […]

Општини

И Општината и полицијата велат дека се работи за сообраќајната безбедност на „Индустриска улица“ во Тетово

– Од Општина Тетово информираат дека ги имаат во предвид барањата на жителите на градот кои вчера протестираа на булеварот „Видое Смилевски-Бато“ барајќи поголема безбедност. Според локалната самоуправа сите барања на граѓаните се реализираат со […]

Солскјер во одбрана на Де Хеа: Дејвид е најдобриот голман на светот, мило ми е што работам со него - МИА
Спорт

Де Хеа: Се обидувам да бидам лидер на Манчестер јунајтед, имам искуство за освојување големи титули овде

– Голманот на Манчестер јунајтед, Давид Де Хеа изјави дека се обидува да покаже лидерски квалитети на натпреварите на „црвените ѓаволи“. – Се обидувам да го водам тимот и да бидам лидер. Младите момци може да […]

Балкан

Коснет: Американските војници не гинеле за да се создадат „Голема Србија“ и „Голема Албанија“

– Амбасадорот на САД во Косово, Филип Коснет порача дека „американските војници не се бореле – а некои од нив и загинале – за да се создаде Голема Србија и Голема Албанија на Балканот, јави дописникот […]

„Јазичен мозаик“ – нов лингвистички труд на Васил Дрвошанов - МИА
Култура

Објавена книгата „Научно културни мостови со Грција“ на Вера Стојчевска Антиќ

– Книгоиздателството „Култура“  ја објави книгата „Научно културни мостови со Грција“ од професорката Вера Стојчевска Антиќ. Професорката во 2015 година во Солун го промовирала делото со поетски и прозни дела посветени на Светите Кирил и […]