Општини

Ученици од текстилното училиште со изложба во Уметничката галерија во Тетово

– „Колективна имагинација“ е насловена изложбата која од вечерва е отворена во националната установа „Уметничката галерија“ во Тетово на која е претставена работата на ученички од трета година при средното стручно текстилно училиште „Ѓоце Стојчески“. […]

Свет

Столтенберг: НАТО останува во Ирак

Ирачката Влада му даде зелено светло на НАТО да остане во земјата, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг. Дозволата е дадена само неколку недели откако Ирак побара странските сили да ја напуштат земјата […]

Став

Проф. Росоклија: Едно девојче, Рашела, ни го покажа патот

Едно девојче, Рашела, ни го покажа патот. Ќе ги избереме оние политичари кои ќе ја почитуваат волјата на народот, не наредбите на амбасадите и на амабасадорите, а потпишаните договори нека ги почитуваат тие што ги […]

Свет

Каде луѓето грешат: Научни истражувања кои ги побиваат митовите за никотинот

Научни истражувања покажуваат дека никотинот не е примарниот причинител за болестите поврзани со пушењето. „Економист“ објави научна дискусија за е-цигари во краток документарен филм насловен „Vaping: Што луѓето се прават погрешно“. Научни истражувања покажуваат дека […]

Свет

ЕУ: Нужна е координација за справување со коронавирусот

Министрите за здравство од 27 земји-членки на Европска Унија денеска во Брисел ја истакнаа потребата за подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот и укажаа на можните проблеми во набавката на лекови […]

Свет

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ја напуштија Сирија

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на   владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН. – Седумсто илјади жени, деца и […]

Хроника

Нелегален превозник нападнал инспектор на граничниот премин Делчево

Инспектор нападнат од страна на див превозник на граничниот премин Делчево. Нападот е пријавен во делчевската полиција, од каде го потврдија случајот. -На граничен премин Делчево од слобода е лишен Д.Г (58) од с.Ѕвегор, Делчевско. […]

Политика

Дел од пратениците се во Собранието, седницата за законот за ЈО се уште официјално не е закажана

Дел од пратениците се во Собранието, каде се во исчекување собранискиот спикер Талат Џафери да ја свика 135. седница на која треба да се расправа за предлог-законот за јавно обвинителство и за предлог-законот за јавни […]

Свет

Патниците од крузерот „Дајмонд прицес“ се подготвени да преминат во карантин во Јапонија

Јапонските здравствени служби планираат да ги пренесат туристите од крузерот „Дајмонд принцес“ во карантински објекти во Јапонија во момент кога е потврдено дека на бродот има уште 44 случаи на заразени лица. Во првата фаза […]