Свет

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на заразените со коронавирусот, трет ден по ред. Според статистиките на СЗО, во саботата беа потврдени […]

Спорт

Кастровили, конечно, обезбеди победа за Фиорентина

Фиорентина стигна до тешко извојувана 3:2 победа над Удинезе, втора од стартот на италијанскиот шампионат, благодарејќи на Гаетано Кастровили, кој постигна два гола и имаше една асистенција. Кастровили прво во 11. минута се најде на […]

Спорт

Хaланд доби понуда за едногодишна бесплатна храна во еден паб по голот против Шалке

Дортмунд, 25 октомври 2020 () – Поранешниот играч на Борусија Дортмунд, Кевин Гроскројц беше задоволен од победата на „милионерите“ во рурското дерби над Шалке (3:0). После голот на напаѓачот, Ерлинг Халанд, Гроскројц напиша на Инстаграм: […]

Политика

Пицула: СДСМ го избра вистинскиот пат за да се спроведат прогресивни промени

– Хрватскиот европратеник Тонино Пицула преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави одржувањето на онлајн конгресот на СДСМ и донесувањето на одлука за целосна родова еднаквост и учество на мажите и жените во органите и телата […]

Хроника

Запленети над 100 килограми марихуана во Охрид

– Над 100 килограми марихуана се запленети денеска кај градските гробишта во Охрид. Од Министерството за внатрешни работи ја потврдија информацијата за МИА, но повеќе детали најавуваат во текот на утрешниот ден. Дел од медумите […]

Спорт

Хименез со голчиште, но Њукасл извлече реми кај „Волците“

Вулверхемптон не успеа да го совлада Њукасл јунајтед во попладневниот меч од Премиер лигата, и покрај фантастичниот гол на Раул Хименез, откако „чавките“ успеаја да израмнат во финишот на мечот. Мексиканскиот напаѓач Хименез, кого го […]

Спорт

Кими по својот блескав старт на 41 година: Си помислив, што прават другиве?

Кими Раиконен неодамна го прослави својот 41. роденден и стана рекордер по бројот на трки во Формула 1, а на сите критичари кои сметаат дека „Ајсмен“ одамна треба да е во пензија треба да им […]

Став

Александар Спасовски: Со истото тоа темпо, за месец дена ќе изградиме болница

Вчера се направени 1901 тестови. Од нив, државата платила за 776 а ние граѓаните сами сме си ги платиле останатите 1125 тестови во приватните лаборатории. (бидејќи нема термин/тест/алгоритам во државните) За тестови на приватно само […]

Спорт

Роналдињо е позитивен на КОВИД-19

Бразилската фудбалска легенда, Роналдињо имал позитивен тест на корона вирусот, објавуваат јужноамериканските медиуми. 40-годишниот поранешен фудбалер на Барселона се чувствувал добро, немал симптоми и се наоѓа во изолација во Бразил. Ова е уште еден пех […]

Став

Лупевска-Созен: Време е за мобилизација

Време е за мобилизација, не само за мобилизација на лекарите туку на сите нас како општество.Секој од нас да помогне во системот за превенција и заштита од корона вирусот. Не бидете себични, подобро да волонтираме […]