Свет

Прв случај на новиот вид на коронавирус во Франција

Првиот случај на новиот вид на коронавирус идентификуван во Јужна Африка е откриен во Франција, соопшти денеска француското Министерство за здравство. Јужноафриканскиот вид, како и британскиот, е полесно пренослив. Новиот вид на коронавирус е потврден […]

Свет

(Видео) Си Џинпинг се обрати до нацијата: Кина испиша историја во борбата против коронавирусот

Кинескиот претседател, Си Џинпинг, ја пофали како што рече, тешко извојуваната победа, над коронавирусот, но и начинот на кој земјата се опоравила економски и ја искоренила сиромаштијата во вонредната 2020 година. За време на новогодишното […]

Спорт

Новак Ѓоковиќ како Роки Балбоа!

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ од планинскиот центар Дивичбаре во близината на Ваљево прати порака пред новата 2021 година во стилот на Роки Балбоа, славниот лик на Силверстер Сталоне. Во снимка која наликуваше на […]

Хроника

Тинејџер нападнал полицаец во Кисела Вода оти му побарал лична карта

Тинејџер нападнал полицаец во скопската населба Кисела Вода, откако тие му побарале лична карта за легитимација. Откако одбил да покаже легитимација, тој почнал да се однесува агресивно и физички да се пресметува со еден од […]

Свет

(Видео) Новата Година се слави масовно на улиците во Вухан додека светот е во карантин

Граѓаните на Вухан, град во Кина кој важи за некогашно жариште на коронавирусот во светот, излегоа на улиците во голем број вечерва, додека добар дел од остатокот од светот останаа во своите домови за дочек […]

Спорт

Почина Томи Доерти, поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед

Томи Доерти, поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед и Челси, и селектор на шкотската репрезентација почина на 92 години. Популарниот „Док“ починал во својот дом во северозападна Англија по долга болест, потврди неговото семејство. Роден во […]

Хроника

Расчистени седум тешки кражби во Гостиварско

Полицијата поднесе кривична пријава против Б. М. (18) од селото Сенце, Гостиварско, и Љ. Д. (23) од Кичево, поради извршување тешки кражби во овој регион. „Првопријавениот се сомничи дека во текот на оваа година насилно […]

No Picture
Македонија

Позитивните настани во Македонија што ја одбележаа 2020 година

Коронавирусот не успеа да ги порази убавите моменти на кои се израдувавме сите во 2020 година, а се однесуваа на културата и спортот. Се потсетуваме на успехот на филмот „Медена земја“ и историскиот пласман на […]

Интересно со Опсервер

Арчи, синот на принц Хари, веќе зборува, но со американски нагласок

– Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган Маркл во премиерата од својата интернет-емисија на „Спотифај“, го натераа својот син да каже „Среќна Нова година“. И малечкото тоа го кажа со прилично американски нагласок. Во […]

Хроника

Приведен криминалец баран со потерница

– Во скопското село Црешево вчера во 18.45 часот полицијата го привела Д.Н.(42) од село Брњарци, кој се барал со потерница за издржување казна затвор од една година. Од МВР денеска информираа дека полициски службеници од […]