Свет

Претседателски избори во САД: Трамп има свои поддржувачи во Франција

– Неколку претставници на Националниот собир (РН), поранешниот Национален Фронт се наоѓаат во Соединетите Американски Држави за да бидат сведоци на последните моменти од кампањата на Доналд Трамп, јави дописникот на МИА. Делегација на избрани претставници на Националниот […]

Интересно со Опсервер

Истражување: Ван Гог имал делириум тременс

– Познатиот холандски сликар Винсент ван Гог (1853-1890) најверојатно имал две фази на делириум тременс, кога одеднаш се обидел да се ослободи од алкохолот, посочува ново истражување на стручњаци од Холандија. Освен што бил врвен […]

Мицкоски по повод Денот на Армијата: Припадниците на АРМ се луѓето на чиј грб почива државноста - МИА
Опозиција

Сочувство до Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц за настаните кои се случија во Виена

Почитуван Канцелар Курц, Примете го моето сочувство и најдлабоко жалење за настаните кои се случија во Виена. Овој напад е терористички напад на цела Европа, и на вредностите кои ние ги негуваме. Македонците сочувствуваат со […]

Македонија

МВР добило барање од австриската полиција за убиениот напаѓач со македонско потекло

Министерството за внатрешни работи добило барање од австриската полиција за случајот со убиениот напаѓач во синоќешниот терористички напад во Виена за кој медиумите објавија дека е Албанец со потекло од Северна Македонија. Во терористичкиот напад […]

Свет

Австрија прогласи троднвена жалост поради терористичкиот напад

Австриската влада прогласи тридневна жалост по терористичкиот напад синоќа во Виена, во кој беа убиени четири лица, а од целиот свет пристигнуваат пораки за поддршка и сочувство, пренесуваат новинските агенции. „Нашите мисли и сочувство се […]

Балкан

Во Хрватска 1.427 нови случаи на вирусот

Хрватскиот кризен штаб ги објави најновите податоци. Во последните 24 часа се евидентирани 1.427 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2.Со тоа бројот на активни случаи во Хрватска се искачи на 14.079. Меѓу нив, 1.191 […]

Балкан

Во Хрватска 1.427 новозаразени со коронавирус

Хрватскиот кризен штаб ги објави најновите податоци според кои во последните 24 часа се евидентирани 1.427 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2. Така, бројот на активни случаи во Хрватска се искачи на 14.079, пренесува […]

Македонија

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на колумнистот Никола Гелевски

Европскиот суд за човекови права, во септември 2020 донесе пресуда со која ѝ се наложува на  Република Северна Македонија да му исплати надомест за штета во висина од 3000 евра на  Никола Гелевски, поради повредено […]

Свет

Напаѓачот од Виена има потекло од Северна Македонија, потврдија властите

Австрискиот министер за внатрешни работи, Карл Нехамер, потврди дека напаѓачот кој го изврши терористичкиот напад во центарот на Виена има потекло од Северна Македонија. Нехамер рече дека напаѓачот, убиен од полицијата, имал 20 години, дека […]

Велс ја одложи прес-конференцијата на Гигс, селекторот е осомничен за напад врз неговата девојка - МИА
Спорт

Велс ја одложи прес-конференцијата на Гигс, селекторот е осомничен за напад врз неговата девојка

Лондон, 3 ноември 2020 () – Фудбалската федерација на Велс ја одложи прес-конференцијата на селекторот на репрезентацијата Рајан Гигс, објави „Sky Sports“. Претходно стана познато дека 46-годишниот Гигс беше приведен под обвинение за напад врз […]