Балкан

Лидерите на Западен Балкан утре на самит во Софија

Лидерите на земјите од Западен Балкан и на ЕУ ќе се состанат утре во Софија на самит во рамките на Берлинскиот процес. Покрај лидерите, на самитот се очекува да присуствуваат министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел и […]

Вести

Вкупно 249 пациенти со Ковид-19 на Инфективна, интерните клиники и на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ

Вкупно 249 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, во Модуларната болница, во Ковид центрите на интерните клиники и на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ. Од нив, како […]

Хроника

Поднесено обвинение за 21-годишен скопјанец за убиството на Саздо

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против 21-годишен скопјанец за убиството на Никола Саздовски познат како Саздо. „ Обвинетиот, заедно со уште две лица за кои постапката беше радвоена и за кои веќе […]

Свет

(Видео) Шведскиот модел пред колапс – здравствени екпсерти бараат државата да воведе построги мерки

Швеѓаните го игнорираа својот прв карантин заради коронавирусот досега, воведен поради рекордниот број на инфекции со Ковид-19. Луѓето продолжуваат да го користат јавниот превоз масовно и да организираат забави и покрај владините упатства. Шведска објави […]

Свет

Терористот од Виена летоска присуствувал на состанок на џихадисти

Нивото на неуспех на австриската разузнавачка заедница во спречувањето на џихадистичкиот напад во Виена беше истакнато со потврда од Министерството за внатрешни работи дека напаѓачот Кујтим Фејзулаи летоска присуствувал на состанок на џихадисти. Австрија призна недозволиви […]

Магазин

Ким Кардашијан сподели нови фотографии од приватниот остров

Ким Кардашијан Вест продолжи да споделува  фотографии и видеа направени за време на контроверзното роденденско патување на приватен остров, и покрај негативните реакции на јавноста поради големи собири среде пандемија. Во најновата троубек објава во […]

Брегу: Економиите на Западен Балкан значајно погодени од Ковид-19 - МИА
Балкан

Брегу: Владите на Западен Балкан ќе треба да преземат одговорност за спроведување на заедничкиот регионален пазар

– Генералната секретарка на Советот за регионална соработка, Мајлинда Брегу денеска, на состанокот на министрите за надворешни работи во рамки на Берлинскиот процес, нагласи дека владите на земјите од регионот ќе треба да ја преземат […]

Спорт

Ангеловски: Стигнавме до финалето, нема тука да застанеме

Фудбалската репрезентација на Македонија, денеска ги започнува подготовките, за натпреварот против Грузија (12. ноември, Тбилиси), за пласман на Европското првенство. Репрезентативците се собраа во хотелот „Гранд Плаза“, а селекторот Игор Ангеловски се соочува со одредени […]

Свет

Германскиот совет за етика: Први ќе се вакцинираат постарите, болните и здравствените работници

Ризични групи како што се стари лица, лица со хронични заболувања, како и лица кои се особено изложени на инфекција поради работата, како што се здравствените работници, први треба да се вакцинираат против коронавирус, се […]

Општини

Изготвена студијата за прогласување на Студенчишкото блато за парк на природата

– Студенчишкото блато како нераздвоен дел од еко-системот на Охридското Езеро, ја доби експертската студија со која се валоризира неговата вредност како чекор напред во процедурата за негово прогласување за заштитетно подрачје во категоријата парк на […]