Свет

Аризона го прогласи Бајден за официјален победник на претседателските избори

Државниот секретар на Аризона, Кејти Хобс, ги потврди резултатите од гласањето и официјално го прогласи Џо Бајден за победник на претседателските избори во оваа држава. Истото денеска се очекува да го сторат и властите во сојузната држава […]

Опозиција

Ласовска од Свети Николе: Хазардерството на Заев го понижи македонскиот народ, оставка веднаш

Темелите на државноста на Република Македонија се илинденците и народноослободителната борба на партизанското движење АСНОМ. Никој нема право да ги негира овие историски факти, а најмалку оној кој треба да го води македонскиот народ кон […]

Спорт

Грожан се заблагодари на луѓето кои му го спасија животот

Возачот на Хас Ф1, Роман Грожан се заблагодари на маршалите, пожарникарите и на медицинскиот тим кои вчера му го спасија животот по страшниот инцидент на трката во Бахреин, каде што неговиот болид остана во две […]

Свет

Во Франција најмногу заразени во ноември

Француското Министерство за здравство денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 4.005 новозаразени и 406 смртни случаи меѓу пациенти со Ковид-19. Во извештајот на француското Министерство се вели дека ноември е месецот со најголем, рекорден број од 854.863 нови, […]

Свет

СЗО препорачува внимателно планирање на претстојната скијачка сезона

Светската здравствена организација (СЗО) денеска им препорача на сите земји внимателно да пристапат кон плановите за претстојната сезона на зимски одмори со цел да се спречат отворените ризици од ширење на коронавирусот поради собирање на повеќе луѓе […]

Опозиција

Ако сега се откажеме од македонската историја и идентитет, ние свесно се откажуваме од нашето минато и сегашност, да не го дозволиме тоа

Недозволиво е актуелната власт и Зоран Заев да преговараат за македонскиот идентите, јазик и историја. Расипничката политика на СДСМ во однос со преговорите и Договорот со Бугарија е на штета на македонскиот народ и бараме […]

Балкан

Руската вакцина „Спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „Спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на Србија, по видео-конференцијата помеѓу српската премиерка, Ана Брнабиќ и рускиот министер за индустрија и трговија, […]

Свет

Турција воведува полициски час и целосно „заклучување“ за викенд

Турската Влада од утре воведува полициски час од 21 до 5 часот во работните денови, и целосно „заклучување“ за време на викенд, односно од 21 часот во петок до 5 часот во понеделник. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека мерката се носи со цел […]

Став

Солза Грчева: Продолжете “братја” Б’лгари…само ни се враќа моралот!!!

Денешното бугарско вето ни го потврди македонскиот идентитет. На “братски” народ му се помага, не му се ставаат кочници. Според тоа докажавте дека сме нешто сосема друго. Само се плашам дека Заев е спремен во […]

Хенкок бара враќање на карантинот во Лестер - МИА
Свет

Хенкок: Во Англија повторно го држиме вирусот под контрола

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок денеска изјави дека во Англија е воспоставена контрола врз пандемијата на коронавирусот и дека е подготвена во текот на неделава да излезе од „блокадата“ воспоставена на национално ниво. – Повторно ја […]