Спорт

Фулам, конечно, дадоа гол од пенал и ги шокираа Лестер!

Фулам откако имаа неверојатни три утнати пенали на стартот на премиерлигашката сезона 2020/21, конечно, погодија од белата точка за да стигнат до изненадувачка 2:1 победа кај Лестер, само втора во 2020. Адемола Лукман прв ја […]

Македонија

ЦУК бара да се продолжи кризната состојба

Групата за процена во Центарот за управување со кризи бара продолжување на кризната состојба во државата за нови 30 дена. Со денешната втора седница на Групата за процена раководеше, в.д. директорот на Центарот, Стојанче Ангелов, […]

Маричиќ: Институциите се подготвени за трансформација и европеизација на земјата - МИА
Власт

Маричиќ: Јас немам тефтерче за судии, тие самите ќе создадат одговорен и отчетен систем

Основна задача ни е на дело да покажаме дека се подига довербата на граѓаните во судството. Тоа не се постигнува ако се грижиме за привелегии, за високи плати, или ако не се грижиме за правата […]

Свет

Азар: Првите две вакцини за коронавирус во САД ќе бидат пуштени пред Божиќ

Првите две вакцини за коронавирус во САД ќе бидат пуштени во оптек до празникот Божиќ, ова денеска го истакна министерот за здравство Алекс Азар, откако фармацевтската компанија Модерна од ресорните органи денеска побара одобрение за […]

Опозиција

(Видео) Сајкоски: Владата на Заев нема план за ниту едно прашање, веднаш да си поднесе оставка

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга и уште во 10 градови низ Македонија протестира. Ги повика граѓаните на Македонија да го кренат својот глас, рече Ѓорѓија Сајкоски, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ од протестот за оставка на Заев, […]

Опозиција

(Видео) Дрвошанов од Струмица: Нема да дозволиме да се избришат нашите корени

  Од срцето на Македонија испраќаме силна порака. Решивме да застанеме на патот на предавството, нема да дозволиме да го скршат македонскиот народ, да го избришат македонскиот јазик, да го избришат македонскиот идентитет, порача Жан […]

Бочварски бара кадар за јакнење на оперативата за капитални инвестиции - МИА
Власт

Бочварски: Забрзано се гради автопатот Кичево-Охрид, за овој проект успеавме да заштедиме 95 милиони евра

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски во емисијата 24 Анализа на ТВ 24, рече дека автопатот Кичево-Охрид е еден од проблематичните наследени проекти, за кој немало проекти за клучки и имало куп недоследности, како […]

Опозиција

(Видео) Милошоски: Одброени се деновите на корумпираниот Заев кој тргува со националните интереси

Вечерва би сакал тука од Кичево да пренсесеме една порака заеднички со сите граѓани присутни на овој протестен собир, дека време е Заев да си оди за државата да тргне напред. Бидејќи се работи за […]

Власт

Калеска Ванчева: Законот за спроведување попис мора да биде донесен, недозволиво е процесот да се политизира

Пратеничката на СДСМ, Снежана Калеска Ванчева вечерва изјави дека е исклучително важно и потребно Законот за спроведување на попис што побрзо да се донесе. Калеска Ванчева во Топ тема на ТВ Телма рече дека попис […]