Спорт

„Кралот“ на пеналите, Антонин Паненка во критична состојба со КОВИД-19

Чешката фудбалска легенда, Антонин Паненка, чиј славен пенал за победа против Германија на ЕП во 1976 година, се наоѓа во одделот за интензивна нега во болницата во Прага поради позитивен тест на КОВИД-19, потврди неговиот […]

Свет

Светска банка: Во екстремна сиромаштија може да потпаднат 150 милиони луѓе

Светска банка денеска соопшти дека поради пандемијата на коронавирус 150 милиони луѓе може да потпаднат во екстремна сиромаштија до крајот на 2021 година, со што ќе се поништи напредокот во намалувањето на сиромаштијата во последните […]

Гутереш: Нема забрана за учество на антирасистички протести - МИА
Свет

Гутереш: Потребна е универзална здравствена покриеност без одлагање

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш објави дека пандемијата на коронавирусот покажала дека земјите треба да ги засилат своите напори да обезбедат универзална здравствена покриеност без одлагање. -Сите треба да научиме тешки лекции од оваа […]

Бизнис и економија

Потпишан Договор за фитосанитарна соработка со Албанија, се создава бесплатен коридор за циркулација на земјоделскии производи

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и министерот на Република Албанија Бледи Чучи го потпиша Договорот за фитосанитарна соработка. Со овој договор, како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство Северна Македонија […]

Општини

Промовирана „Монографија на Крива Паланка 1633-2020“

По повод чествувањето на Денот на ослободување на Крива Паланка, 8 Октомври, денеска свечено беше промовирана „Монографијата на Крива Паланка, 1633-2020“, во која на 180 страници се поместени историските, културни, економски, образовни, спортски достигнувања од […]

Власт

Новиот амбасадор во НАТО Талевски реферираше пред собраниската Комисија за надворешни работи

Дане Талески, е новиот амбасадор кој ќе ја претствува земјата во Мисијата во НАТО во Брисел, а денеска тој ја претстави својата платформа пред членовите на собраниската Комисија за надворешни работи. Талески пред нив рече […]

Опозиција

Мицкоски: Неспособноста на Заев убива луѓе

317 новозаразени од КОВИД. Работата одамна е излезена од контрола. Заев пред изборите прогласи победа над заразата, демантот на ова стигнува секој ден изразен во заразени и смрт. Неспособноста на Заев и министрите убива и […]

Магазин

Рокерите му оддаваат почит на починатиот гитарист Еди Ван Хален

Рок ѕвездите ширум светот му оддаваат почит на легендарниот гитарист Еди Ван Хален, ко-основач на рок бендот „Ван Хален“, кој почина во вторникот на 65-годишна возраст. Медиумите и социјалните мрежи се преплавени со епитети, повеќето […]

Спорт

Серена Вилијамс била „помалку платена и помалку ценета“!

Американската тениска легенда Серена Вилијамс смета дека била „помалку платена и помалку ценета“ во цела нејзина кариера поради бојата на кожата, оценувајќи дека морала да работи понапорно за да го добие признанието во однос на […]

Свет

Париз: Турција е воено вклучена во војната во Нагорно-Карабах

Француските власти објавија дека Турција, на страната на Азербејџан, е воено вклучена во војната во Нагорно-Карабах. „Новост е дека има воено распоредување на Турција и тоа може да поттикне интернационализација на конфликтот“, рече шефот на […]