No Picture
Магазин

Кери Андервуд го собори сопствениот рекорд на музички награди

Кантри ѕвездата Кери Андервуд е големиот победник на синоќешната виртуелна церемонија на доделување кантри музички награди CMA Awards 2020. Тејлор Свифт ја додели наградата што ја освои пред повеќе од една деценија. Андервуд (37), која […]

Свет

Кремљ: Русија не се меша во изборите во САД

– Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска ги отфрли обвинувањата од Вашингтон дека Русија се меша во престојните претседтаелски избори во САД. – Обвинувањата се неосновани и се не точни. За жал морам и вакви […]

Македонија

Од понеделник кампања за поголема информираност на граѓаните за бесплатната правна помош

– Граѓаните се малку информирани за бесплатната правна помош што можат да ја добијат од државата за имотно-правни спорови, должничко-доверителски односи, за прашања од пензиско и инвалидско осигурување, за застапување жртви на семејно насилство, за […]

Македонија

Врачени наградите на ЕУ за истражувачко новинарство за 2019 година

–-Ја промовираме слободта и одговорноста на новинарите  да истражуваат и да пишуваат без страв на теми од јавен интерес Одговорноста на новинарството, а особено на истражувачкото новинарство е да ги примени највисоките професионални и етички […]

Македонија

Форензичката лабораторија на МВР прва во регионот акредитирана според новите ISO стандарди

Директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски, денеска оствари средба со директорот на Институтот за акредитација, Слободен Чокревски, на која беше врачен сертификатот за реакредитација на системот за управување со квалитет согласно меѓународниот стандард […]

Свет

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од над 11.000, како многу сериозна. „Во меѓувреме, ситуацијата стана многу сериозна“, рече директорот на институтот […]

Политика

Втора генерација ученици во дуално образование во велешкото средно училиште „Коле Неделковски“

– Во спортската сала на ОССУ „Коле Неделковски“ во Велес согласно со сите протоколи за заштита од КОВИД-19 денеска се одржа свеченост  за почеток на новата, втора  генерација на дуално образование по германски модел. Учениците учат […]

Власт

Спасовски на министерски форум за правда и внатрешни работи меѓу ЕУ и Западен Балкан

– Под покровителство на германското претседателство со Советот на ЕУ, министрите за правда и за внатрешни работи на Германија, заедно со Европската комисија, претставувана од Европскиот комесар за соседска политика и проширување, Европскиот комесар за […]

No Picture
Македонија

(Видео) Митева: Образованието доживува крах

Образованието доживува крах, наставници и ученици заболуваат од КОВИД, голем број деца немаат компјутери, а Царовска крати од парите за образование, обвини Марија Митева од ВМРО-ДПМНЕ. „Граѓаните покрај навредите од Заев и Царовска го трпат […]

Свет

Во Австрија рекордни 2.435 новозаболени од Ковид-19

Во Австрија бројот на новозаболени од коронавирус за прв пат надмина 2.000. Во изминатите 24 часа беа регистрирани 2.435 новозаболени лица, што е нов рекорд од почетокот на епидемијата во Австрија. Исто така, рекорден број […]