Вести

Три медицински сестри од ГАК позитивни на Ковид-19, а доктор и директорката се во самоизолација

– Три медицински сестри од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство се позитивни на Ковид-19. Се заразиле преку семеен контакт, а двајца доктори меѓу кои директорката на Клиниката, Викторија Јовановска се во самоизолација поради заболени […]

Политика

Пратеникот Ибрахим во посета на Агенцијата за остварување на правата на заедниците

– Пратеникот во македонското Собрание Енес Ибрахим, беше во посета на Агенцијата за остварување на правата на заедниците (АОПЗ) каде оствари средба со заменик- директорот Џелал Хоџиќ. Хоџиќ, како што соопшти АОПЗ, го информирал пратеникот […]

Спорт

Кошаркарската сезона ќе започне на 31.октомври

Новата сезона во кошаркарскиот шампионат на Македонија ќе започне на 31.октомври. Од Кошаркарската федерација на Македонија објавија дека пред почетокот на сезоната секој учесник во натпреварувањето пред почетокот на натпреварувањето е должен да потпише изјава-согласност […]

Свет

Во Србија поостри казни за неносење маски, ќе се издаваат на самото место

Србија ќе започне со построги санкции за непочитување на епидемиолошките мерки, поради што Собранието ќе усвои измени и дополнувања на повеќе закони на својата наредна редовна седница. Така, во иднина, неносењето маски во затворен простор, […]

Свет

Италијанското Министерство за здравство ја продолжува борбата против лажните вести за Ковид-19

– Италијанското Министерство за здравство продолжува да објавува научни мислења за „магични лекови“, односно да ги разбива лажните вести и тврдењата за наводни лекови за третман на Ковид-19, пишува весникот „Ил Фафто Котидијано“. На веб-страницата […]

Хроника

Кривична пријава за кичевец поради „овозможување употреба на наркотични дроги“

– Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „овозможување на употреба на наркотични дроги“, ОВР Кичево поднесе кривична пријава против Д.К.(39) од Кичево. – Тој на 18 мај оваа година на улицата „Борис […]

Свет

Виктор Орбан прими вакцина против грип

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, ја прими вакцината против сезонски грип, а видеото и фотографијата од здравствениот дом ги објави на својата фејсбук-страница и ги повика своите сонародници да се вакцинираат. „Само храбро. Секој кој […]

Хроника

Доживотен затвор за двојниот убиец од Струмица

– Денеска Основниот суд во Струмица го осуди Марјанчо Велев (55) од струмичкото село Добрејци на казна доживотен затвор за извршеното второ убиство врз струмичанецот Александар Мицев, чие тело беше пронајдено во водите на браната […]

РКЕ: Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ за висината на платата на Бислимоски се неточни и лажни - МИА
Бизнис и економија

РКЕ бара законски измени за поголеми и попрецизни надлежности

– Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија подготвува предлог измени во Законот за енергетика со кои ќе побара поголеми ингеренции и прецизирање на надлежност во однос на изрекување на повисоки […]

Бизнис и економија

Битолска млекара и Пакомак донираат производи и лаптопи за децата од СОС Детско село за следење онлајн настава

– Битолска млекара во соработка со Пакомак реализира донација во лаптоп компјутери и млечни производи за СОС Детско село. Доставени се лаптопи за непречено вклучување на младинците згрижени во СОС Детско село во онлајн наставата […]