Судењето за „Монструм“ одложено за 26 август - МИА
Вести

Судењето за „Монструм“ продолжува на 21 септември со изнесување докази на обвинителството

Скопје, 10 септември 2020 () – На 21 септември со изнесување на докази од обвинителството, треба да продолжи судењето за предметот „Монструм“. На денешното рочиште сведочеа четврица вработени во Министерството за внатрешни работи. Тие ги […]

Граѓаните на Делчево се едуцираа за заштита од Ковид-19 - МИА
Општини

Граѓаните на Делчево се едуцираа за заштита од Ковид-19

Делчево, 10 септември 2020 () – Невладината организација „Тернипе МК“ од Делчево ги продолжи активностите од проектот „Поддршка за ранливите категории во време на Ковид-19. Денешната активност како што информираше координаторот на акцијата Ермина Реџепова […]

Мицотакис: Не постои причина за предвремени избори - МИА
Балкан

Мицотакис: Потребен е дијалог со Турција, но не под уцени, ако Анкара не запре ќе се соочи со санкции од ЕУ

Атина, 10 септември 2020 () – Турција да запре со агресивното однесување, да соработува и да започне дијалог, а во спротивно може да се соочи со санкции од Европската Унија, испрати порака  грчкиот премиер Кирјакос […]

Битиќи-Галовеј: Поддршка од Лондон за реформи за побрз економски развој и подобар стандард - МИА
Македонија

Битиќи-Галовеј: Поддршка од Лондон за реформи за побрз економски развој и подобар стандард

Скопје, 10 септември 2020 () – Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, преку видео конференциска врска, се сретна со амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј, со која разговараа […]

Фирма која учествува во кампањата на Бајден – цел на, веројатно руски, хакери - МИА
Свет

Фирма која учествува во кампањата на Бајден – цел на, веројатно руски, хакери

Вашингтон, 10 септември 2020 () – „Мајкрософт“ неодамна предупреди консултантска фирма што учествува во предизборната кампања на Џо Бајден, кандидат на Демократската партија на САД на претстојните претседателски избори, дека наводно била мета на руски […]

Стејт департмент: С. Македонија креира поволна бизнис клима, ризик е коронакризата - МИА
Бизнис и економија

Стејт департмент: С. Македонија креира поволна бизнис клима, ризик е коронакризата

Вашингтон, 10 септември 2020 () – Правната рамка за инвестирање во Северна Македонија во голема мера е во согласност со меѓународните стандарди и странските инвеститори се третираат исто како и домашните. Земјата ја поедностави регулаторната […]

СЗО ќе издаде нови упатства за користење на заштитните маски - МИА
Свет

Тедрос: Државите да даваат повеќе средства за запирање на пандемијата

Цирих, 10 септември 2020 () – Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска ги повика државите да обезбедат средства за забрзување на производството на средства што можат да помогнат во запирање на пандемијата […]

Кајл Лаури ќе игра на првиот натпревар од второто коло во плејофот против Бостон - МИА
Кошарка

Ембид: Лаури не добива почит каква што заслужува

Орландо, 10 септември 2020 () – Центарот на Филаделфија, Џоел Ембид, реагираше на настапот на играчот на Торонто репторс, Кајл Лаури, во натпреварот број 6 од второто коло во плејофот против Бостон (125:122 по две […]

За кратко време одлука за отворање на угостителските објекти и нова поддршка од државата, најавува Бектеши - МИА
Бизнис и економија

Угостителите бараат преку дијалог да се носат решенија за да се премостат загубите во работењето (ДПЛ)

Скопје, 10 септември 2020 () – Независната угостителска комора бара преку дијалог со надлежните институции да се носат одлуки и решенија кои ќе бидат применливи за да може да работат и да ги намалат загубите […]

КСС: Државата да се откаже од режиски трошоци во знак на солидарност за работниците кои добија откази - МИА
Македонија

КСС: Ослободување од плаќање на режиски трошоци за невработените и мораториум на кредитите

Скопје, 10 септември 2020 () – Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска повторно побара да се ослободат од плаќање на режиски трошоци за струја и вода сите кои останале без работа по кој  било основ. Од […]