Братот на Гвардиола откри каков сон има тој во својата професија - МИА
Спорт

Гвардиола остана без напаѓачи

Манчестер, 26 септември 2020 () – Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола загуби уште еден клучен играч откако стана јасно дека Габриел Жесус исто така е повреден и нема да игра најмалку 3 недели. Бразилецот […]

Бизнис и економија

Матеј Закошњек за МИА: Кризата покажа дека кога работиме заедно, работиме многу добро

– Врз основа на согласност на ЕУ и на претставниците на државите од Југоисточна Европа, Регионалниот управен комитет на 6 јули одлучи да го назначи Словенецот Матеј Закоњшек за прв директор, а Македонката Љуба Силјаноска […]

Суарез потпиша со Атлетико Мадрид, Симеоне тргнува и по Кавани - МИА
Спорт

Суарез потпиша со Атлетико Мадрид, Симеоне тргнува и по Кавани

Мадрид, 26 септември 2020 () – Луис Суарез официјално е играч на Атлетико Мадрид. Уругваецот, кој ја напушти Барселона со солзи во очите, откако беше несакан на „Камп Ноу“, потпиша договор со „јорганџиите“ на две […]

Бостон ја врати неизвесноста во финалето на Истокот - МИА
Кошарка

Бостон ја врати неизвесноста во финалето на Истокот

Орландо, 26 септември 2020 () – Бостон го победи Мајами со 121-108 во петтиот натпревар од финалето на Источната конференција на НБА. Бостон заостануваше во резултатот по првите два дела, но по силната трета четвртина […]

Македонија

Безбедно возење со трактор

„Безбедно возење со трактор“ е насловот на новата кампања која ќе ја реализира Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата во наредниот период  и истата има за цел едукација и подигање на свеста кај […]

ВМРО-ДПМНЕ: На денот од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет - МИА
Опозиција

Корупција во Македонија има име и презиме, се вика Зоран Заев

Корупција во Македонија има име и презиме, се вика Зоран Заев. СДСМ нека престане преку стерилни соопштенија да го брани Зоран Заев и да лаже дека во Македонија нема корупција. Корупцијата поради Зоран Заев и […]

Свет

Бајден со критика до Трамп затоа што молчи за Лукашенко

– Демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден го критикуваше актуелниот претседател и републикански кандидат Доналд Трамп затоа што не дава никаков коментар за, како што рече, задушувањето на демократските протести во Белорусија, за кои рече дека […]

Санкционирани 371 возачи во Скопје, 120 за пребрзо возење
Хроника

Санкционирани 210 возачи во Скопје, 81 за пречекорена брзина и 23 мотоциклисти

– Во рамки на  засилените акциски контроли во областа на сообраќајот на територијата на град Скопје, полицијата вчера изрече вкупно 210 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 11 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење […]

Казнети 210 возачи во Скопје, 81 возеле пребрзо
Хроника

Казнети 210 возачи во Скопје, 81 возеле пребрзо

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа цел, како што велат од Обвинителството, едниот осомничен ги ставил на располагање дворот и просториите […]

Навални им се заблагодари на руските пилоти и на лекарите
Свет

Навални им се заблагодари на руските пилоти и на лекарите

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска почва, пренесува „Л’инфо“. Зборувајќи за „Франс интер“ во средата, францускиот министер за внатрешни работи, Жералд […]