Мицкоски: Новата влада ќе биде антиреформска и ќе го штити криминалот и корупцијата - МИА
Опозиција

Мицкоски: Бараме четири викенди без ДДВ, 5% поголеми примања за пензионерите кои им ги укинаа, за стечајците и невработените поголема помош, за студентите бараме ослободување од партиципацијата

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ рече дека за да се надмине ситуација со корона кризата ВМРО-ДПМНЕ предложи мерка до владата да се ослободат студентите од плаќање на […]

Песков: Не е одреден датум за гласање за измени на Уставот - МИА
Свет

Песков: Путин ќе ја прими руската вакцина пред да замине во посета на Јужна Кореја

– Рускиот претседател Владимир Путин планира да се вакцинира со новата руска вакцина против коронавирус „Спутник V“, изјави денеска неговиот портпарол Дмитриј Песков. Тој планирал вакцинирањето да го направи пред да замине во официјална посета […]

Спорт

Дали Зигемунд стигна до второто коло со „измама“?

Германката Лаура Зигемунд беше мета на остри критики на социјалните мрежи кај тениските фанови откако не призна дека топчето двапати отскокнало во нејзината половина при камбек победата над Кристина Младенович на Ролан Гарос во вторникот. […]

Песков: Путин ќе ја прими руската вакцина пред да замине во посета на Јужна Кореја - МИА
Свет

Песков: Путин ќе ја прими руската вакцина пред да замине во посета на Јужна Кореја

Москва, 29 септември 2020 () – Рускиот претседател Владимир Путин планира да се вакцинира со новата руска вакцина против коронавирус „Спутник V“, изјави денеска неговиот портпарол Дмитриј Песков. Тој планирал вакцинирањето да го направи пред […]

Милан го бара Далот - МИА
Спорт

Милан го бара Далот

Милано, 29 септември 2020 () – Милан е заинтересиран за десниот бек на Манчестер Јунајтед, Диого Далот. Младинскиот репрезентативец на Португалија одигра само еден натпревар за „црвените ѓаволи“ по рестартирањето на сезоната 2019/20 и сè […]

Во Катар отворен третиот стадион на кој треба да се играат натпревари од СП 2022 - МИА
Спорт

Нови технологии ќе одржуваат температура од 20 степени на стадионите на СП 2022

Доха, 29 септември 2020 () – За време на Светското првенство во Катар 2022 година, иновативни технологии ќе се борат против високите температури. Тие ќе помогнат да се задржи температурата во рамките на стадионите околу […]

Свет

Пашинијан смета дека нема добра атмосфера за преговори со Азербејџан

– Во моментов нема добра атмосфера за преговори со Азербејџан, со која се во тек воени дејствија во Нагорно-Карабах, изјави денеска ерменскиот премиер Никол Пашинијан. Тој соопшти дека високи турски воени претставници се наоѓаат во Азербејџан […]

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод, - МИА
Опозиција

Мицкоски: Владата вели дека помогнала со една милијарда евра, но тоа е лага, помошта е многу помала и таа не стига таму каде што треба

  Вечерва во емисијата„Топ Тема“ гостуваше Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ кој што посочи дека владата на Зоран Заев лаже дека помогнала на граѓаните со милијарда евра, помошта за жал е многу помала. „Сето она […]

Борел: Не постигнавме договор за санкции против Белорусија - МИА
Балкан

Борел: Граѓаните од Западен Балкан треба точно и правовремено да бидат информирани

–  Шефот на дипломатијата на Европска Унија, Жозеп Борел упати апел до медиумите и до граѓанското општество на Западен Балкан да се ангажираат во борбата против дезинформации, што се  глобален предизвик и закана по демократијата. […]

Ројс се врати на индивидуални тренинзи - МИА
Спорт

Ројс потврди дека Санчо ќе остане во Дортмунд

Дортмунд, 29 септември 2020 () – Капитенот на Борусија (Дортмунд) Марко Ројс во својата изјава потврди дека големата цел на Манчестер Јунајтед, Џејден Санчо ќе продолжи да биде играч на „жолто-црните“ и оваа сезона. „Тоа […]