Дебрани протестираа против поскапување на струјата - МИА
Општини

Дебрани протестираа против поскапување на струјата

Дебар, август 2020 () – Во организација на навивачката група „Соколат“ на фудбалскиот клуб „Кораб“,подржани и од други граѓански организации, доцна попладнево во Дебар беше одржан протест против поскапувањето на струјата. Поголем број дебрани се […]

Филипче: Се подготвуваме за полошо сценарио наесен, но се надевам ќе го избегнеме - МИА
Власт

Филипче: Се подготвуваме за полошо сценарио наесен, но се надевам ќе го избегнеме

Скопје, 6 август 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче вечерва нагласи дека се подготвуваат за многу полошо сценарио наесен и тоа интензивно работат во изминатите повеќе од два месеца. Веќе, како што посочи, […]

Заложничка криза во банка во центарот на градот Ле Авр - МИА
Свет

Заложничка криза во банка во центарот на градот Ле Авр

Париз, 6 август 2020 () – Заложничката драма почна попладнево околу 17 часот во центарот на градот Ле Авр-Нормандија, кога вооружен маж упаднал во просториите на банката БРЕД, булевар де Стразбур, јави дописникот на . […]

Трамп: Вакцина против коронавирусот може да се појави пред изборите - МИА
Свет

Трамп: Вакцина против коронавирусот може да се појави пред изборите

Вашингтон, 6 август 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека вакцината против коронавирус САД може да имаат уште пред ноемвриските избори. Одговарајќи на прашање кога ќе има вакцина, во радиоинтервју со конзервативецот […]

Уписите во основните и средните училишта во јуни, на факултетите во август и септември - МИА
Македонија

Во следните недела до две ќе се знае дали наесен ќе се отворат училиштата и градинките

Скопје, 6 август 2020 () – Во следните недела до две ќе се знае дали од септември ќе почнат со работа градинките и училиштата. Веројатноста е голема, но да се усогласат сите протоколи, вели министерот […]

Протест во Тетово поради поскапување на електричната енергија - МИА
Општини

Протест во Тетово поради поскапување на електричната енергија

Тетово, 6 август 2020 () – На градскиот плоштад во Тетово голем број граѓани се собраа на протест по повикот упатен од организациски одбор на социјалните мрежи во знак на незадоволство и револт поради зголемување […]

СЗО: Растот на смртни случаи од Ковид-19 низ светот е алармантен и трагичен - МИА
Свет

Гебрејесус: Вакцина против коронавирусот за сите, како јавно добро

Женева, 6 август 2020 () – До економско закрепнување во светот би можело да дојде многу побрзо доколку која било вакцина против Ковид-19 е достапна за сите, како јавно добро, изјави денеска генералниот директор на […]

Филипче: За секој пациент кој се лекувал од КОВИД-19 е направено се што треба - МИА
Политика

Филипче: За секој пациент кој се лекувал од КОВИД-19 е направено се што треба

Скопје, 6 јули 2020 () – Лекувањето пациенти во одделот за интензивна нега на респираторна машина без разлика од која причина, е медицина во мало, и затоа во неа се вклучени врвни експерти. Можам одговорно […]

Мета вознемирен од сликите на загрижени и револтирани граѓани пред Инфективната клиника - МИА
Балкан

Мета вознемирен од сликите на загрижени и револтирани граѓани пред Инфективната клиника

Тирана, 6 август 2020 () – По поплаките и изразеното незадоволство на семејствата кои имаат свои членови што се лекуваат од Ковид-19 во Инфективната клиника во Тирана, за кои немале информации речиси два дена, реагираше […]

Норвешка го одложува олеснувањето на мерките и воведува нови - МИА
Свет

Норвешка го одложува олеснувањето на мерките и воведува нови

Осло, 6 август 2020 () – Норвешката премиерка Ерна Солберг денееска изјави дека земјата ќе го одложи планираното олеснување на рестрикциите за борба против коронавирусот и ќе воведе нови мерки за да се спречи целосен […]