Кина со остра реакција до САД по најавите за санкции - МИА
Свет

Кина ќе се одмазди на САД ако ги протера кинеските новинари

Пекинг, 4 август 2020 () – Кина ќе преземе мерки за одмазда ако сите кинески новинари со седиште во Соединетите Американски Држави бидат принудени да ја напуштат земјата, изјави главниот уредник на Глобал тајмс, Ху […]

Лејкерс ја освоија Западната конференција за прв пат по 10 години - МИА
Кошарка

Лејкерс ја освоија Западната конференција за прв пат по 10 години

Орландо, 4 август 2020 () – Кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс го обезбедија првото место во Западната конференција од НБА лигата. Тие ноќеска во Орландо ја совладаа Јута со 116:108 и станаа недостижни за конкурентите […]

Австралија испраќа илјада војници на улиците на Мелбурн - МИА
Свет

Во австралиската држава Викторија војската ќе проверува почитување мерки за самоизолација

Мелбурн, 4 август 2020 () – Австралиската држава Викторија соопшти дека ќе ја ангажира војската за да проверува дали луѓето ги почитуваат пропишаните мерки за самоизолација заради Ковид 19. Властите нагласија дека секој кој ќе […]

Гутереш: Сега не е време за оценка на глобалниот одговор на Ковид-19 - МИА
Свет

Гутереш: Милијарда ученици погодени од затворањето на училиштата поради коронавирусот

Њујорк, 4 август 2020 () – Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш рече дека пандемијата на коронавирус довела до најголемо нарушување на образованието во историјата со затворените училишта во повеќе од 160 земји во […]

Хроника

Гости нападнале вработени во угостителски објект

На 03.08.2020 во 02.30 часот во СВР Скопје, Ф.Б.(34) од Скопје пријавил дека на 02.08.2020 околу 19.30 часот додека бил на неговото работно место во угостителски објект на бул.Борис Трајковски по претходно недоразбирање тој и […]

Поранешниот крал на Шпанија jа напушта државата поради обвиненија за корупција - МИА
Свет

Поранешниот крал на Шпанија jа напушта државата поради обвиненија за корупција

Мадрид, 4 август 2020 ()  –   Поранешниот крал на Шпанија Хуан Карлос Први го известил неговиот син, кралот Фелипе Шести, дека ќе ја напушти таа држава и ќе живее во друга земја, откако во изминатите […]

Екипа на СЗО за истрага на потеклото на пандемијата ја заврши мисијата во Кина - МИА
Свет

Екипа на СЗО за истрага на потеклото на пандемијата ја заврши мисијата во Кина

Женева, 4 август 2020 () – Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја заврши својата мисија во Кина и порача дека се подготвува да распореди поголема […]

САД со санкции за компаниите превозници на венецуелска нафта - МИА
Свет

Помпео разговарал со главниот преговарач на талибанците

Вашингтон, 4 август 2020 ()  –  Американскиот државен секретар Мајк Помпео оствари видео средба со главниот преговарач на талибанците, Мула Барадар Акхунд. Двајцата разговараа за состојбата на мировниот процес во Авганистан, изјави портпарол на талибанците. […]

Полицијата приведе 36 лица за непочитување на забраната за движење - МИА
Хроника

Скопјанец нападнат со стаклен предмет во близина на трговски центар

На 02.08.2020 во 21.30 часот во СВР Скопје, В.Г.(30) од Скопје пријавил дека околу 20.30 часот во близина на трговски центар на бул. Кочо Рацин додека бил заедно со М.Д. по претходна расправија бил физички […]